ورود

ثبت نامتور

تور چیست؟

تور به مجموعه ای از عناصر سفر شامل حمل و نقل و جابجایی، غذا و نوشیدنی، اقامت، جاذبه ها، عوامل اجرایی تور، خرید و سوغات گفته می شود. طبق تعریف سازمان جهانی جهانگردی تور به سفر از قبل تعیین شده ای گفته می شود که توسط آژانس های مسافرتی و گردشگری تهیه و برنامه ریزی شده و در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

در صنعت گردشگری تورها انواع مختلفی دارند که شامل تور داخلی، تور خارجی، تور لحظه آخری داخلی و تور لحظه آخری خارجی است.

انواع تور

تور داخلی

تور داخلی به تورهایی گفته میشود که در محدوده داخلی و درون مرزی کشورها برگزار میگردد. تورهای داخلی قالبا از 1 تا چندین روز است و این دسته از تورها میتواند شامل موارد زیر باشد:

- تورهای طبیعت گردی که شامل گشت و گذار در طبیعت است

- تورهای ماجراجویانه که با هدف ایجاد و یا تأمین هیجان برای گردشگر برگزار میگردد

- تورهای فرهنگی – تاریخی که با انگیزه های شناخت روحیات ملل مختلف، تحقیق و پژوهش، علاقه مندی به تاریخ و فرهنگ، گرداشگران برگزار میگردد.

- تورهای مذهبی که در کشور اسلامی ایران این نوع تور و گردشگری بزرگ ترین بخش بازار سفر را در اختیار دارد که البته با شور و شوق بسیاری صورت می پذیرد.

- تورهای مبتنی بر رویداد که در یک مقصد گردشگری رخ می دهند خود می توانند به عنوان منبعی مهم برای جذب گردشگران تلقی شوند. برای مثال می توان به رویدادهایی مثل جشنواره فیلم و موسیقی و تئاتر فجر در ایران، جشنواره ی قایق های بادبانی در هلند، مسابقات جام جهانی فوتبال، جشن سن فرمین در اسپانیا، مراسم قالیشویان در مشهد اردهال استان اصفهان و ... اشاره کرد.

- تورهای تفریحی: این دسته از تورها بزرگ ترین سهم بازار گردشگری را در اختیار دارد. از این رو در صنعت گردشگری تورهای تفریحی را تورهای انبوه نیز می نامند. فعالیت این تورها در تعطیلات است و غالب تورهای تفریحی در سواحل دریاها برگزار میگردد.

مهمترین تورهای داخلی ایران عبارتند از تورهای لحظه آخری داخلی، تور کیش، تور مشهد، تور شیراز، تور قشم، تور اصفهان، تور زیارتی، تور چابهار، تور کویر، تور طبیعت گردی

 

تور خارجی

تور خارجی به تورهایی گفته میشود که خارج از مرز کشورهای برگزار میگردد و میتواند تا چندین روز ادامه داشته باشد. برای رفتن به تورهای خارجی متقاضی باید پاسپورت داشته باشد. طبق قوانین برخی از کشورها متقاضیان تورهای خارجی نیازمند دریافت ویزای کشور مقصد هستند. اما در برخی از کشورها وجود ویزا الزامی نیست. ویزا در واقع مجوزی است که کشورها طبق آن اجازه ورود فرد را برای مدتی محدود به خاک کشورشان صادر میکنند.

مهمترین تورهای خارجی که در ایران برگزار میگردند عبارتند از:  تورهای لحظه آخری خارجی، تور ترکیه، تور استانبول، تور آنتالیا، تور کوش آداسی، تور بدروم، تور مارماریس، تور تایلند، تور بانکوک، تور پاتایا، تور پوکت، تور ساموئی، تور امارات، تور دبی، تور ابوظبی، تور مالزی، تور کوالالامپور، تور لنکاوی، تور سنگاپور، تور اندونزی، تور بالی، تور سنگاپور، تور جاکارتا، تور قبرس، تور قبرس شمالی، تور قبرس اروپایی، تور هند، تور گوا، تور دهلی، تور بمبئی، تور آگرا، تور اروپا، تور فرانسه، تور ایتالیا، تور اسپانیا، تور یونان، تورهای ترکیبی اروپا، تور ارمنستان، تور گرجستان، تور کره جنوبی، تور چین

 اجزای اصلی تور

1) حمل و نقل و جابجایی مسافرین: شرکت های هواپیمایی، شرکت های حمل و نقل آبی، شرکت های حمل و نقل زمینی، شرکت های حمل و نقل ریلی، شرکت های اتومبیل کرایه و ... مسئول اجرای حمل و نقل و جابجایی گردشگران می باشند. فراهم نمودن امکانات حمل نقل مناسب، مطمئن، راحت و سریع برای گردشگر از شرط های لازم برای تأثیر و حضور موثر این عنصر مهم در تور است.

2) غذا و نوشیدنی: غذا و نوشیدنی در حالیکه که جزء نیازهای فیزیولوژیک انسانی است باید متنوع باشد تا مسافر بتواند بر اساس بودجه و سلیقه ی خود، آن را خریداری کند. چشیدن طعم غذاهای محلی، طعمی که تا کنون گردشگر آن را تجربه نکرده، اشتیاق و لذت خاصی به گردشگران می دهد. در واقع نوع غذا از جاذبه های هر مقصد گردشگری شناخته می شود. البته قابل ذکر است برخی دیگر از گردشگران ترجیح می دهند از همان غذاها و نوشیدنی هایی استفاده کنند که با آن آشنایی کامل دارند.

3) اقامت: تشکیلات اقامتی، گاه به صورت هتل های مجلل با کلیه امکانات رفاهی و گاه تنها به محلی ساده فقط برای خواب خلاصه می شود. در هر صورت گردشگر در تور مسافرتی نیاز به مکانی برای خواب و استراحت دارد. معمولا اگر امکانات اقامتی مناسبی وجود نداشته باشد، رغبت برای بازدید از یک جاذبه کم میگردد.

4) جاذبه ها: جاذبه های گردشگری که به منظور تفریح، سرگرمی، لذت بردن و آموزش بازدیدکنندگان کنترل و اداره می شود و شامل  یک منبع دائمی طراحی شده است. جاذبه های گردشگری را می توان به صورت کلی و یا بر مبنای اهداف خاص تعریف نمود.

5) عوامل اجرایی تور: همواره در صنعت گردشگری که صنعتی خدمات محور است نیاز به نیروی انسانی است. ماهیت فعالیت ها در صنعت گردشگری مبتنی بر امور خدماتی به گردشگران است و نقش عوامل انسانی در کیفیت و کمیت عرضه ی این محصولات خدماتی کاملا قابل توجه است.

6) سوغات و خرید: معمولا گردشگران به غیر از خرید مایحتاج اولیه و روزانه ی خود در کشور میزبان اقدام به خرید سوغات و یا یادبودی از منطقه ی مورد بازدید خود می نمایند. پس بدون شک ورود گردشگربه منطقه میزبان خرید را با خود به همراه دارد و این امر با ورود ارز به کشور میزبان نقش بسزایی در اقتصاد کشور خواهد داشت.

تور لحظه آخری

تور لحظه آخری که خود شامل دو گروه تور لحظه آخری داخلی و تور لحظه آخری خارجی است، سالیان زیادی است که جایگاه خاصی بین مسافران، آژانس های مسافرتی، هتلداران و شرکت های هواپیمایی پیدا کرده و به بخشی جداناپذیر از صنعت گردشگری ایران و جهان تبدیل شده است. در  کشور ایران و در کشورهای پیشرفته تور لحظه آخری یا به اصطلاح Last Minute شرکتهای فعال در زمینه ی فروش تورهای گردشگری در جهت به حداقل رساندن زیان، اقدامی در جهت پر شدن ظرفیت خود در این فصول کم مسافر کرده اند. این شرکت ها با ارائه آفرهای ویژه به مسافران از جمله درصد تخفیف هایی بین 5 الی 70 درصد، اقدام به برگزاری تور لحظه آخری کرده و مسافران را جهت استفاده از خدمات خود مجاب می نمایند.

 

تورهای لحظه آخری داخلی

ارائه تور لحظه آخری تا چند سال پیش در محدوده کوچکی از دوستان، آشنایان، مسافران و مشتریان ثابت شرکت های مسافرتی و هتل ها صورت میگرفت. هم اکنون با راه اندازی وب سایت هایی در زمینه ی فروش تور لحظه آخری معرفی تورهای گردشکری بصورت منظم و طبق قواعد خاصی صورت می پذیرد. وب سایت کمک سفر مفتخر است با معرفی تور لحظه آخری گامی موثر در صنعت گردشگری برداشته و آفرها و خدمات تخفیف خورده آژانس های مسافرتی را در پیش روی هزاران مسافر قرار دهد.

زمان پذیرش مسافران در ثبت نام تور لحظه آخری معمولا بین 1تا 3 روز مانده به اتمام تاریخ ثبت نام تور گردشگری برای مقاصدی که نیاز به ویزا ندارند و 5 روز الی 10 روز برای مقاصدی که نیازمند ویزا هستند میباشد.

یکی از بزرگترین اهداف وب سایت کمک سفر این است که بتواند زمان تور لحظه آخری وآفرهای ارائه شده توسط آژانس های مسافرتی و گردشگری را به متقاضیان و هموطنان عزیز داخل کشور اطلاع رسانی کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 

تورهای لحظه آخری خارجی

در ایران و در کشورهای پیشرفته واژه تور لحظه آخری یا به اصطلاح Last Minute سالیان سال است که جایگاه خاصی بین مسافران، آژانس های مسافرتی، هتلداران و شرکت های هواپیمایی پیدا کرده و به بخشی جداناپذیر از صنعت گردشگری تبدیل شده است. شرکت های فعال در زمینه ی فروش تورهای گردشگری در جهت به حداقل رساندن زیان، اقدامی در جهت پر شدن ظرفیت خود در این فصول کم مسافر کرده اند. این شرکت ها با ارائه آفرهای ویژه به مسافران از جمله درصد تخفیف هایی بین 5 الی 70 درصد، اقدام به برگزاری تور لحظه آخری کرده و مسافران را جهت استفاده از خدمات خود مجاب می نمایند.

ارائه تور لحظه آخری تا چند سال پیش در محدوده کوچکی از دوستان، آشنایان، مسافران و مشتریان ثابت شرکت های مسافرتی و هتل ها صورت میگرفت. هم اکنون با راه اندازی وب سایت هایی در زمینه ی فروش تور لحظه آخری معرفی تورهای گردشکری بصورت منظم و طبق قواعد خاصی صورت می پذیرد. وب سایت کمک سفر مفتخر است با معرفی تور لحظه آخری گامی موثر در صنعت گردشگری برداشته و آفرها و خدمات تخفیف خورده آژانس های مسافرتی را در پیش روی هزاران مسافر قرار دهد.

یکی از بزرگترین اهداف وب سایت کمک سفر این است که بتواند زمان تور لحظه آخری وآفرهای ارائه شده توسط آژانس های مسافرتی و گردشگری را به متقاضیان و هموطنان عزیز داخل کشور اطلاع رسانی کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.