ورود

ثبت نامتور رفتینگ

تور رفتینگ چیست و چه رودخانه هایی برای رفتینگ مناسب هستند؟

سفر و ماجراجویی در رودخانه میتواند رویای افرادی باشد که به دنبال هیجان هستند. برای واقعی کردن این رویا ما به شما تور رفتینگ را پیشنهاد می‌کنیم. اما شاید از خود بپرسید که تور رفتینگ چیست؟ برای آشنایی بیشتر با این تور در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

رفتینگ چیست؟

رفتینگ نوعی ماجراجویی گروهی است که توسط یک راهنما در میان آبهای خروشان رخ میدهد. رفتینگ که نوعی ورزش محسوب میشود، نوعی از قایق سواری است که طرفداران بسیاری را در سراسر دنیا به خود جذب کرده است. از نظر افراد بسیاری رفتینگ هیجانانگیزترین ورزش آبی بوده که تنها با چند دقیقه آموزش و یک راهنما میتوان آن را انجام داد. نام رفتینگ از رفت و یا قایق گرفته شده است. رفت و یا raft کلمهای انگلیسی به معنای قایق و یا کلک است از این رو در ایران رفتینگ را قایقسواری و یا رودگری نیز مینامند.
امروزه قایقهای رفتینگ در اندازههای 4 و یا 8 نفره تهیه میشوند که بر اساس نوع رودخانه و شد خروشانی آن ظرفیت استفاده از قایقها تعیین میگردد. این رفتها بیشتر به کمک جریان آب حرکت میکنند ولی پارو نیز برای هدایت قایق در برخی از مسیرها برای آنها وجود دارد. رفتهای مدرن دارای سیستمی هستند که آب وارد شده به داخل آن‌ها در اثر تکان خوردن به بیرون ریخته تا مسافران حس آسایش بیشتری در حین این ورزش داشته باشند. جنس رفتها به قدری مقاوم است که در اثر برخورد با سنگ و صخره دچار مشکل و صدمه نمی‌شود تا مسافران دچار آسیب خاصی نشوند.

 

راهنما در تور رفتینگ چه وظیفهای دارد؟

پیشتر اشاره شد که در سفرهای رودخانهای نیاز به یک راهنما وجود دارد. وظیفه اصلی که راهنما در حین چنین سفرهایی برعهده دارد، برقراری امنیت است. در کنار این مورد راهنما باید نکات امنیتی را به مسافران بیاموزد. این نکات میتوان شامل روش شنا کردن در آب زمانی که به داخل رودخانه میافتند، نحوه پارو زدن و ... باشد. از دیگر وظایف راهنما که در حین تور رفتینگ اهمیت بسیاری پیدا میکند، خواندن مسیر رودخانه است.
راهنما باید رودخانه مورد نظر را بشناسد تا بتواند در لحظه تصمیم بگیرد که کدام مسیر برای قایق سواری بهتر است و در چه مسیرهایی علاوه بر به وجود آمدن هیجان برای مسافران، امنیت آنها نیز تامین میشود. به چنین افرادی در اصطلاح بلد رودخانه میگویند که این مورد با تمرین به دست میآید. از این رو راهنماهای باتجربه میتوانند سفری دلانگیز را برای مسافران به ارمغان بیاورند. لازم به ذکر است که رودخانههای مناسب رفتینگ از نظر انواع موجها به درجه‌های 1 تا 6 تقسیم میشوند که درجه 1 کمخطرترین و درجه 6 پرخطرترین آنها به حساب میآید. قسمتهایی که به آنها درجههای 2 تا 4 تعلق میگیرد برای تور رفتنیگ مناسب محسوب میشوند. البته بهتر است بدانید که سطح 4 به دلیل سختی بیشتری که دارد، برای گردشگران ماجراجو مناسب می‌باشد.

 

رفتینگ به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

اگر جزو افراد علاقهمند به تجربه هیجان با سفرهای رودخانهای هستید، حتما در رابطه با تجهیزات این سفرها برای شما سوال پیش میآید. تجهیزات این سفرها برای مسافران شامل کلاه ایمنی، لباس مخصوص، جلیقه نجات و پارو بوده و برای راهنماها نیز شامل طناب، قایق، دستگاه ارتباطی، چاقوی مخصوص رودخانه، جلیقه نجات، سوت، کیف کمکهای اولیه و پارویی بزرگتر از پاروی مسافران می‌باشد.

 

تور رفتینگ در دنیا

تورهای رفتینگ در سراسر جهان از محبوبیت بسیاری برخورداراند و همچنین تاریخچهای طولانی نیز دارند. رودخانههای خروشان برای برگزاری این تورها مناسب هستند از این رو کشورهایی که دارای چنین رودخانههایی باشند توریستهای بسیاری را جذب خود میکنند. از معروفترین این رودخانهها در سراسر دنیا میتوان رودخانه سان کسی واقع در نپال، رودخانه مگپای واقع در اونتاریو کانادا، رودخانه فرانکلین واقع در تاسمانی استرالیا و رودخانه نیل واقع در اوگاندا را نام برد.

تور رفتینگ در ایران

چند سالی است که تورهای رفتینگ به عنوان یکی از جذابترین سفرها وارد بازار گردشگری ایران شده است. البته این تورها هنوز جایگاه خوبی در بین ایرانیان به دست نیاوردهاند ولی به سبب وجود رودخانههای متعددی که در ایران برای رفتینگ مناسب به حساب میآیند، روز به روز علاقمندان بیشتری را جذب میکنند. لازم به ذکر است که ایران از کشورهایی نیست که پتانسیل تبدیل شدن به یکی از اهداف اصلی این فعالیت را داشته باشد ولی در سطح برگزاری تورهای داخلی دارای پتانسیل خوبی است. برخی از رودخانههایی که در ایران برای تور رفتینگ مناسب هستند در ادامه معرفی شده‌اند.
•    رودخانه سفیدرود در گیلان: این رودخانه دارای درجه سختی 2 تا 3 بوده و برای کایاک سواری نیز مناسب است.
•    رودخانه دز در لرستان و خوزستان: درجه سختی این رودخانه بین 3 تا 5 است از این رو در بین مسافران تور رفتینگ محبوبیت بسیاری دارد.
•    رودخانه زاینده رود در چهارمحال و بختیاری: درجه سختی این رودخانه بین 3 تا 4 می‌باشد و کمترین مسیر آن 3 کیلومتر است. اگر در فصل بهار به دنبال رودخانهای برای تور رفتینگ هستید، رودخانه زاینده رود میتواند مناسب باشد.
•    رودخانه هراز در مازندران: درجه سختی این رودخانه 4 به بالا است که بر اساس فصلی که در آن قرار داریم ممکن است درجه سختی بیشتری پیدا کند. مسیر این رودخانه در حدود 2 ساعت است.
•    رودخانه ارمند در چهارمحال و بختیاری: درجه سختی این رودخانه بین 2 تا 4 است و با مسیر 20 کیلومتری که دارد یکی از اولین انتخابهای مسافران محسوب میشود.
•    رودخانه سیروان در کردستان: درجه سختی این رودخانه بین 3 تا 4 است و هم برای افراد مبتدی و هم برای افراد حرفهای مناسب می‌باشد.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که به دنبال هیجان میگردید، استفاده از تور رفتینگ به شما پیشنهاد میشود. اگر در این ورزش مبتدی هستید خوب است با کمی سرچ در رابطه با این ورزش، رودخانه مناسب را برای ورزش رفتینگ انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که این ورزش در ایران در فصلهای بهار و تابستان انجام میشود تا خطراتی را برای مسافران به همراه نداشته باشد. البته در برخی از نقاط دنیا این ورزش در فصول پاییز و زمستان نیز انجام می‌گیرد. کمک سفر با برگزاری تورهای متعدد، لذت رودخانه گردی را برای شما به ارمغان میآورند. مشاوران کمک سفر همیشه برای مشاوره دادن به شما در رابطه با انتخاب تورها آماده هستند.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید