ورود

ثبت نامطبیعت‌ گردی

تور طبیعت گردی در میان دوستداران طبیعت و بوم گردان دارای جایگاه ویژه است. طبیعت‌ گردی، اکوتوریسم و یا بوم‌گردشگری گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای بازدید از مناطق طبیعی نامسکون و دست‌ نخورده ی جهان سفر می‌کنند و به تماشای مناطق طبیعی ماننده جنگل، کوه و دشت و گیاهان، پرندگان، ماهی‌ها و سایر جانوران می‌پردازند.
در تور طبیعت‌ گردی صرفاً دیدار مطرح نیست بلکه آموزش محیط زیست و نفع رسانی به جوامع محلی و غیره ضروری و واجب است. عشق به ماجراجویی و رویت آثار بدیع طبیعت زنده همواره انسان را وادار به سیر در طبیعت و بازدید از جاذبه‌های حیرت‌انگیز می‌کند.
در چند دهه اخیر در ایران و جهان، بسیاری از کشورها بخش هنگفتی از درآمد خود را از بوم گردشگران خارجی تأمین می‌کنند. به این‌گونه از گردشگران که به طبیعت زنده سفر میکنند و به طبیعت‌ گردی می پردازند، نام اکوتوریست یا بوم گردشگر داده شده است.
طبیعت‌ گردی و کوهپیمایی ورزشی است نشاط‌ انگیز و سالم، که از ادوار بسیار قدیم، مورد توجه نیاکان ما بوده و ریشه در تاریخ ما دارد.
گونه‌های مختلف طبیعت‌گردی عبارتند از کوهنوردی، غارنوردی، گردش آبی و ساحلی ، مردم‌شناسی، طبیعت درمانی، بیابان‌گردی، دامنه‌نوردی.
 
رشد صنعت طبیعت‌گردی در جهان
در بیست‌سال اخیر شاهد گسترش سریع برگزاری تور طبیعت‌ گردی در سراسر جهان بوده‌ایم زیرا طبیعت‌گردی در میان گونه‌های مختلف گردشگری از جایگاه ویژه و رشد قابل توجهی برخوردار است و انتظار می‌رود بر تعداد گردشگران در این صنعت نیز افزوده شود.
با توجه به تأثیر زیادی که طبیعت‌گردی در زمینه محافظت از محیط طبیعی و در اقتصاد بسیاری از کشورها دارد، سازمان ملل متحد تصمیم گرفت که سال ۲۰۰۲ میلادی را به عنوان سال بین‌المللی طبیعت‌گردی اعلام کند و کمیسیون توسعه پایدار این سازمان (UNEP) و سازمان جهانی گردشگری را موظف به انجام فعالیت‌هایی در این سال ساخت.

صنعت طبیعت‌گردی در ایران
بسیاری از جغرافی دانان و شرق شناسان برجسته جهان، تمدن ایرانی را حاصل انطباق بسیار هوشمندانه با طبیعت چندگانه فلات ایران دانسته‌اند.
بسیاری از آداب و رسوم نواحی بومی کشور بخشی از توانمندی صنعت توریسم ایران به شمار می‌آید. واقعیت این است که در گوشه و کنار ایران همه ساله بسیاری از آیین‌ها برپا داشته می‌شود که حضور در آن‌ها در یافتن راز و رمز آن‌ها آرزوی بسیاری از علاقه‌مندان به سیر و سیاحت و صنعت گردشگری است، شناسایی این آداب و رسوم این فرصت را فراهم می‌آورد که برای برگزاری تور طبیعت‌ گردی به آماده سازی زمینه های جذب توریست و گردشگر پرداخته و شمار متقاضیان آن را افزایش داده شود.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید