ورود

ثبت نامتور قبرس اروپایی

رفتن به تور اروپا جزو خاص ترین تورهای مسافرتی می باشد. قاره اروپا با دارا بودن آب و هوایی فوق العاده، طبیعتی بی نظیر و جاذبه های گردشگری بیشمار، سالانه میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر جهان می باشد.

تعدادی از کشورهای توریستی معروف اروپا عبارتند از : فرانسه، انگلستان، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، روسیه، ارمنستان،آذربایجان وقبرس و...

کشورهای فرانسه با بیش از ۸۰ میلیون نفر توریست خارجی، اسپانیا ۶۰میلیون نفر و ایتالیا ۴۶ میلیون نفر پیشقراولان عرصه توریسم محسوب می‌شوند.

 

قبرس 

قبرس جزیره‌ای است که در طول تاریخ در تصرف ایرانیان، رومی‌ها، یونانی‌ها، امپراتوری عثمانی و سرانجام انگلیسی‌ها بوده است. پس از جنگ جهانی دوم انگلیس به علت ضعف اقتصادی و کاهش نفوذ جهانی از این جزیره خارج شد. رهبران سه کشور یونان، ترکیه انگلیس، به همراه رهبران دو بخش قبرس شمالی و جنوبی در ۱۱ فوریه ۱۹۵۹ پیمانی را امضا کردند که به موجب آن مسائل جزیره به نسبت ۷ به ۳ میان یونانی ‌تبارها و ترک ‌تبارها تقسیم شد. بر پایه آمارهای پذیرفته شده ۸۰٪ یونانی تبار، ۱۸٪ ترک‌تبار و ۲٪ نیز از دیگر اقلیت‌های مسیحی شامل مارونی، کاتولیک لاتینی و ارمنی ها هستند. قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن برگرفته از یونان دارد.

در سال ۱۹۶۰ قبرس استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. جمهوری قبرس به شش استان تقسیم شده‌است. نام این استان‌ها فاماگوستا، کیرنیا، لارناکا، لیماسول، نیکوزیا و پافوس است. قبرس نقطه تلاقی تمدنهای بزرگ دنیا بوده و تاریخچه ۸۹۰۰ ساله آن متأ ثر از فاتحین این جزیره می باشد.
قبرس به جزیره آفرودیت الهه زیبایی و عشق یونان معروف است و جزیره ای سر شار از مناظر زیبا و تماشایی وافسون کننده است. این جزیره سومین جزیره بزرگ مدیترانه با مساحت ۹۲۵۲ کیلومتر و جمعیت ۶۹۹۰۰۰ نفر است.
صادرات عمده قبرس شامل میوه‌های مختلف، تنباکو، محصولات کشاورزی (گندم. جو. سیب زمینی. و مرکبات)، محصولات صنعت، کفش، انواع پوشاک و صنایع دستی می باشد. مواد خوراکی، دام زنده، نفت و فراورده‌های شیمیایی نیز واردات جزیره قبرس می‌باشد. اقتصاد قبرس از آغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده‌است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود. حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است.
شهرهای اصلی قبرس به ترتیب بزرگی عبارتند از:
- نیکوزیا (پایتخت قبرس): جمعیت ۱۸۶۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: ۴۶- ۵۰ کیلومتر.
- لیماسول: جمعیت ۱۴۳۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: ۶۷٫۱۹- ۷۳٫۰۴ کیلومتر.
- لارناکا: جمعیت ۶۴۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: ۵٫۳۴- ۵٫۸ کیلومتر.
- پافوس: جمعیت ۴۰۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: ۱۲۷٫۵۸- ۱۳۸٫۶۸ کیلومتر.

 

قبرس اروپایی
قبرس، سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه، در محل تلاقی قاره های آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است. این جزیره به نام “جزیره عشق” نیز خوانده می شود. در سال ۱۹۷۴ این جزیره به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شده است که از بخش یونانی نشین جزیره با عنوان “قبرس اروپایی” نام برده می شود.
بخش یونانی نشین قبرس یا همان قبرس اروپایی، از بهار سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است. واحد پولی آن از ژانویه ۲۰۰۸ به یورو تغییر یافته است و از رشد اقتصادی بالایی برخوردار است. اقتصاد قبرس اروپایی بیشتر مبتنی بر صنعت خدمات و گردشگری است. بخش ترک نشین قبرس اقتصادی بسته دارد و بر اساس آمار رسمی منتشره درآمد سرانه مردم در بخش ترک نشین تنها حدود یک سوم درآمد سرانه مردم در بخش اروپایی نشین است.
آب و هوای بسیارعالی معتدل مدیترانه ای، دو زبانه بودن قبرس (انگلیسی و یونانی)، تاریخ غنی و مشترکات فرهنگی و تاریخی یونانیان و ایرانیان، قانونمندی بسیار بالا، امنیت اجتماعی، مناظر طبیعی زیبا، هوای پاک و از همه مهمتر مردمان بسیار خونگرم، زندگی در این کشور را دلپذیر ساخته است.
قبرس اروپایی مرکز بین المللی آموزشی در منطقه مدیترانه است. قبرس اروپایی تعداد زیادی از دانشجویان و دانش پژوهان را از کشورهای دور و نزدیک به سوی خود جلب کرده است. قبرس اروپایی محیطی ایده آل برای تحصیلات عالی است.

 

آب و هوای قبرس اروپایی
قبرس در محل تلاقی سه قاره و در منتهی الیه شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته است. جزیره قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستانهای معتدل است. قبرس اروپایی یکی از سالمترین و بهترین شرایط آب و هوایی را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد. قبرس در طول سال از ۳۴۰ روز آفتابی برخوردار است. تابستان از ماه می آغاز و تا ماه اکتبر ادامه می یابد.
قبرس محصور در دریاچه ساحلی با آبی به زلالی بلور، دره های سبز پوشیده از زیتون، باغهای پرتغال و تاکستان، جنگلهای همیشه سبز کاج و سرو، دهکده های کوهستانی زیبا و سواحل شنی آرام جزیره ای است که شما را افسون و به راحتی عاشق آن می شوید.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید