ورود

ثبت نامتوریسم

هر آنچه که باید درباره‌ی صنعت توریسم بدانید.

امروزه بسیاری از افراد از کلماتی مانند توریست و توریسم استفاده می‌کنند اما تعریف درستی از آن نمی‌دانند. واژه‌ی توریسم یا tourism معمولا به مسافرت‌های تفریحی و گردشگری اطلاق می‌گردد. از گذشته تاکنون همواره افراد بسیاری راهی مسافرت‌‌های تفریحی می‌شدند. در ابتدا مردم برای مسافرت از حیوانات اهلی مانند اسب استفاده می‌کردند، اما با پیداش جاده‌ها و اختراع چرخ و بادبان شرایط بسیار آسان‌تر شد و دسترسی مردم به نقاط مختلف جهان بیشتر شد.
صنعت گردشگری یا توریسم هر کشور نیاز به توجه ویژه‌ای دارد چراکه این صنعت نقش ویژه‌ای در رشد اقتصادی کشور و شناساندن آن به دیگر افراد در سرتاسر جهان دارد. بسیاری از توریست‌ها آب‌وهوا، امکانات، فرهنگ، آثار تاریخی و هنری و ... مقصد خود را مورد توجه قرار می‌دهند. وجود امکانات رفاهی مناسب مانند هتل‌ها، حمل‌ونقل آسان و ... موجب خواهد شد افراد بیشتری به آن شهر یا کشور سفر کنند. رشد صنعت گردشگری موجب بروز تغییرات اجتماعی، اقتصادی و ... می‌شود. طبق اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری، توریسم بزرگ‌ترین صنعت در جهان بوده که درآمدی بیش از ۳ تریلیون دلار در سال را به خود اختصاص داده است.

 

عوامل موثر در رشد صنعت توریسم در یک کشور

  • امکانات اقامتی

اولین موردی که یک گردشگر برای سفر به یک شهر یا کشور به آن فکر می‌کند مکانی برای اقامت است و گردشگران به دنبال محلی مناسب برای استراحت و تجدید قوا هستند. این مکان‌های اقامتی که شامل هتل‌ها، مسافرت‌خانه‌ها، سوئیت‌ها و ... می‌باشند ممکن است در محل مقصد مورد نظر قرار داشته باشند و یا در طول مسیر رسیدن به آن‌. به عنوان مثال هنگامی که شما قصد سفر به کویر را دارید برای اقامت باید از خانه‌های روستایی و یا هتل‌های شهرهای نزدیک به کویر استفاده کنید تا به امکانات رفاهی مختلف مانند رستوران، دستشویی و ... دسترسی داشته باشید. امکانات اقامتی بر اساس عوامل مختلفی مانند قیمت، مکان، نوع خدمات ارائه شده و ... دسته بندی می‌شوند و توریست‌ها بر اساس هزینه‌ای که پرداخت خواهند کرد از امکانات رفاهی و اقامتی گوناگون استفاده می‌کنند.

  • توان طبیعی

توان طبیعی یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذاری در رشد صنعت گردشگری یک منطقه است. به عنوان مثال نزدیکی به دریا، جنگل، مناطق کوهستانی و ... هر کدام عاملی هستند که موقعیت مکانی منطقه مورد نظر را خاص و منحصر به فرد می‌کنند. یکی دیگر از عوامل موفق در جذب گردشگر نزدیکی به خط استوا است. وجود آب‌وهوای مناسب‌، طبیعت زیبا، حاصلخیزی و باران‌های موسمی، پوشش گیاهی متنوع و ... تاثیر بسیار در صنعت گردشگری این منطقه داشته‌اند. از این رو افراد بسیاری علاقمند هستند که اوقات فراغت و تعطیلات خود را در مناطق نزدیک به خط استوا سپری کنند. آب‌وهوا تاثیر به سزایی در جذب گردشگر دارد و بسیاری از مناطق پرطرفدار گردشگری دنیا در نزدیکی دریا و مناطق بندری واقع شده‌اند.

  • مناطق بندری

مناطق بندری در گذشته نیز اهمیت ویژه‌ای داشته‌اند زیرا بسیاری از مردم به وسیله‌ی کشتی‌ها به نقاط مختلف سفر می‌کردند. یکی از مناطق بندری مهم در کشورمان ایران، شهر بندر عباس است. این شهر بندری زیبا به دلیل موقعیت جغرافیایی و وجود جزایر مختلف در اطراف آن به یکی از قطب‌های مهم اقتصادی کشور تبدیل شده است. استان هرمزگان نیز به دلیل نزدیکی به خلیج فارس در جنوب کشور و دارا بودن سواحل مرجانی زیبا، جنگل، گونه‌های جانوری متنوع و ... هر ساله گردگران زیادی را به خود جدب می‌کند. یکی دیگر از معیارهای موثر در توان طبیعی یک منطقه برای جدب بیشتر توریست، جادبه‌های گردشگری آن منطقه است.
این جاذبه‌های گردشگری عبارتنداز عوامل طبیعی، عوامل مصنوعی و دست‌ساز انسان مانند آثار تاریخی. کشور ایران نیز دارای مناطق گردشگری متعدد در استان‌های مختلف است که ازجمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به میدان نقش جهان و سی‌سه پل در استان اصفهان، پاسارگاد و تخت جمشید در استان شیراز، قلعه رودخان در استان گیلان، آتشکده در استان یزد و ... اشاره نمود.

  • مناطق کوهستانی

مناطق کوهستانی نیز طرفداران خاص خود را برای گردشگری دارند و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران، کوهنواردان و اسکی‌باز‌ها به این مناطق سفر کرده و از طبیعت بکر آن لذت می‌برند. کوهستان هیمالیا در آسیا و کوه آلپ در اروپا دو قطب مهم برای گردشگران محسوب می‌شوند. یکی از جاذبه‌های گردشگری در این مناطق وجود تفرحات کوهستانی مانند اسکی است. به دلیل آب‌وهوای سرد و شرایط خاص مناطق کوهستانی به هنگام سفر به این مناطق باید لباس و وسایل کوهنوردی مناسبی را همراه خود داشته باشید تا از بروز هرگونه مشکلی در طول سفر جلوگیری شود.

  • توان اجتماعی

یکی دیگر از عواملی که بر رشد صنعت گردشگری یک کشور تاثیر زیادی دارد توان اجتماعی آن کشور است. دولت و برنامه‌های دولتی یکی از معیارهای توان اجتماعی محسوب می‌شوند زیرا با گرفتن تصمیمات مهم در خصوص توسعه صنعت توریسم کشور و اجرای برنامه‌های گردشگری جالب توسط دولت، گردشگران زیادی به منطقه مورد نظر جذب می‌شوند. همچنین مردم یک منطقه نیز تاثیر زیادی در جذب گردشگر خواهند داشت. به این صورت که رفتار مناسب مردم یک منطقه با گردشگران خاطره‌ خوبی در ذهن این افراد از آن شهر یا کشور ایجاد می‌کند.

  • امکانات زیربنایی

امکانات زیربنایی در واقع همان زیرساخت‌های مختلف کشور میزبان هستند که موجب تعیین تجربه گردشگری می‌شوند؛ در نتیجه این امکانات نقش به‌سزایی را در رشد صنعت توریسم یک منطقه ایفا می‌کنند. یکی از امکانات زیربنایی هتل‌ها و اقامتگاه‌ها هستند که پیش‌تر درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم. اما یکی دیگر از معیارهای مهم در زیرساخت‌های صنعت گردشگری امکانات حمل‌ونقل است. هرچه حمل‌ونقل میان مناطق مختلف برای گردشگران آسان‌تر باشد میزان رضایتمندی او از تسهیلات گردشگری بیشتر بوده و این خود ممکن است به سفر مجدد افراد به منطقه مورد نظر منجر شود. در سال‌های اخیر استفاده مردم از وسایل حمل‌ونقل هوایی بیشتر از گذشته شده است. دلیل آن هم این است که مدت زمان سفر به محل مورد نظر کمتر بوده و از این نظر مسافران راحتی بیشتری دارند.
از این رو سیستم حمل‌ونقل تاثیر به‌سزایی در تجربه گردشگران از مسافرتشان دارد و به همین دلیل است که باید به  امنیت، راحتی و کارایی این سیستم توجه ویژه‌ای شود. فرودگاه یک شهر یا کشور  اولین مکانی است که گردشگران با آن مواجه می‌شوند پس باید در طراحی فرودگاه‌ها به نکات مختلف زیادی توجه داشت. برخی از افراد نیز به دلیل هزینه بیشتری که سفرهای هوایی دارند سفرهای زمینی را با استفاده از قطار و یا اتوبوس در دستور کار خود قرار می‌دهند. از این رو راه‌آهن‌ها و ترمینال‌ها جزء زیرساخت‌های یک منطقه محسوب می‌شوند و باید به امکاناتی که ارائه می‌دهند نیز توجه داشت.

اهمیت صنعت توریسم

همانطور که گفته شد یکی از دلایل اهمیت توریسم برای شهر یا کشور مورد نظر، رشد اقتصادی و به دست آوردن سود کلان از طریق آن است. به این صورت که مسافرانی که به یک منطقه سفر می‌کنند باید هزینه‌هایی را برای استفاده از امکانات رفاهی متعدد مانند اقامتگاه، غذا و خوراک، حمل‌ونقل، تفریح و ... صرف کنند. از این رو میزان درآمد افراد و اقتصاد آن منطقه رشد چشمگیری خواهد داشت. بدیهی است که هرچه تعداد گردشگران بیشتر باشد رشد اقتصادی آن منطقه نیز بیشتر خواهد بود‌.
صنعت توریسم به سه دسته گردشگری داخلی، گردشگری خارجی و گردشگری ورودی تقسیم بندی می‌شود. گردشگری داخلی همانطور که از نام آن پیدا است به این معنا می‌باشد که گردشگران به شهرها و استان‌های مختلف داخل کشور خود سفر می‌کنند. گردشگردی ورودی به معنای ورود توریست‌های خارجی از یک کشور به کشور خود است. گردشگری خارجی نیز زمانی به کار می‌رود که افراد از کشور خود به یک کشور دیگر سفر می‌کنند. در کشورهای در حال توسعه به منظور کسب سود و پیشرفت بیشتر، هر سه نوع ذکر شده گردشگری انجام می‌شود.

 

معرفی مشاغل صنعت توریسم

به دلیل سود خوبی که صنعت گردشگری دارد بسیاری از افراد به کار کردن در مشاغل مرتبط با این زمینه روی آورده‌اند. در ادامه به معرفی برخی از مشاغل مهم در صنعت گردشگری خواهیم پرداخت:

  • ساخت هتل

پیش‌تر گفتیم که هتل‌ها و اقامتگاه‌ها یکی از عوامل موثر در توسعه صنعت توریسم یک شهر یا کشور هستند. از این رو ساخت‌ هتل‌های زیبا با امکانات رفاهی مناسب سود کلانی را برای افراد خواهد داشت. همانطور که می‌دانید هتل‌ها بر اساس امکاناتی که ارائه می‌دهند از ۱ ستاره تا ۵ ستاره تقسیم‌بندی می‌شوند. هرچه تعداد ستاره‌های یک هتل بیشتر باشد نشان از امکانات بهتر و بیشتر آن هتل است. هتل‌های یک و دو ستاره از سایر هتل‌ها ارزان‌تر بوده و برای افرادی که قصد یک سفر کم هزینه را دارند بسیار مناسب هستند. در این‌ هتل‌ها امکانات اولیه در اختیار مسافران قرار می‌گیرد و امکاناتی نظیر رستوران، کافی‌شاپ، استخر و ... را ندارند.
هتل‌های ۳ ستاره دارای فضای بزرگ‌تر و زیباتری نسبت به هتل‌های یک و دو ستاره دارند. امکانات هتل‌های ۳ ستاره بیشتر بوده و رستوران‌ این هتل‌ها در سطح متوسط قرار دارد. برای صبحانه، ناهار و شام باید هزینه‌ی جداگانه‌ای پرداخت کنید. برخی از هتل‌های 3 ستاره دارای باشگاه ورزشی و استخر نیز هستند اما این موارد از الزامات هتل‌های ۳ ستاره نمی‌باشند. در هتل‌های ۴ ستاره همانطور که انتظار می‌رود امکانات بیشتر و بهتری ارائه می‌شود. کارکنان هتل‌های ۴ ستاره بسیار حرفه‌ای‌تر و آموزش‌دیده‌تر از کارکنان هتل‌های رده پایین‌تر هستند. به هنگام ورود مسافر به این هتل‌ها شخصی برای حمل چمدان‌ها و راهنمایی مسافر تا اتاق او را همراهی می‌کند.
هتل‌های ۵ ستاره لوکس‌ترین و استاندارترین هتل‌ها هستند. بدیهی است که هزینه اقامت در این هتل‌ها بیشتر از هتل‌های رده پایین‌تر است. هتل‌های ۵ ستاره دارای اتاق‌های بزرگ و متنوعی‌اند و لابی آن‌ها نیز بسیار شیک و زیبا طراحی می‌شود. امکانات ارائه شده برای اتاق‌ها شامل لوازم بهداشتی مرغوب، مینی‌بار، حمام مجهز به سشوار، تلوزیون، وجود VCR و ... است. همچنین هتل‌های ۵ ستاره معمولا دارای ۳ رستوران مجزا با غذاهای باکیفیت هستند.

  • آژانس‌های مسافرتی

آژانس‌های مسافرتی یکی دیگر از مشاغل مهم در صنعت توریسم می‌باشند. این آژانس‌ها وظیفه برنامه‌ریزی، زمان بندی، اقامت و سایر موارد مربوط به  سفر گردشگران را بر عهده دارند. آژانس‌های مسافرتی تا حد زیادی در صرفه‌جویی هزینه‌ها و زمان مسافران موثرند. این آژانس‌ها به دلیل آشنایی کامل با قوانین و مقررات هر شهر و کشور راهنمای بسیار خوبی برای سفر شما خواهند بود. بسیاری از افرادی که قصد سفر به منطقه یا کشور بیگانه‌ای را دارند اما اطلاعات لازم و کافی درباره آن را ندارند ترجیح می‌دهند همراه با تور به سفر بروند. در ایران آژانس‌های مسافرتی به سه دسته‌ی الف، ب و پ تقسیم‌بندی می‌شوند و خدمات ارائه شده توسط هر کدام متفاوت است.

  • لیدر تورهای مسافرتی

یکی دیگر از مشاغل در حوزه گردشگری، لیدر یا راهنمای تورهای مسافرتی است. لیدر فردی است که از ابتدا تا انتهای سفر همراه گردشگران بوده و مسئولیت تمامی هماهنگی‌های سفر را بر عهد دارد. لیدر تور موظف است طبق برنامه‌ای که آژانس مسافرتی تعیین نموده است سفر را پیش ببرد. لیدر یا همان راهنمای تور مسافرتی باید اطلاعات لازم و کافی را درباره مقصد مورد نظر داشته باشد و بتواند این اطلاعات را در اختیار مسافران نیز قرار دهد. درآمد لیدر تورهای مسافرتی بسته به دوره‌هایی که این افراد گذرانده و زبان‌هایی که بر آن‌ها تسلط دارند متغیر است. همچنین موضوع تور نیز در میزان درآمد لیدر تاثیر دارد. برای مثال دستمزد لیدر تورهای فرهنگی با لیدر تورهای طبیعت‌گردی متفاوت است.

موفق‌ترین شهرهای جهان در صنعت توریسم کدام‌اند؟

بسیاری از کشورها سعی بر رشد صنعت توریسم خود دارند. با این وجود بر اساس تحقیقات انجام شده در سال‌ ۲۰۱۹ سه شهر پاریس، نیویورک و استامبول به عنوان پربازدیدترین شهرهای جهان شناخته شده‌اند. طبق این آمار در سال ۲۰۱۹،  پاریس 14.7 میلیون نفر، نیویورک 13.1 میلیون نفر و استامبول 10.7 میلیون نفر بازدیدکننده در سال داشته‌اند.

پاریس که به شهر عشق شهرت دارد پایتخت کشور فرانسه بوده و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. یکی از مهم‌ترین و شناخته‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر برج ایفل، بلندترین برج جهان است. از دیگر مکان‌های دیدنی شهر پاریس می‌توان به موزه لوور، کلیسای نتردام، تاق پیروزی، خیابان شانزه لیزه و ... اشاره کرد. کلانشهر نیویورک یکی دیگر از شهرهای پرطرفدار در زمینه گردشگری است. این کلانشهر با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی متعدد مانند مجسمه آزادی و پارک بیتری، ساختمان امپایر استیت، پارک مرکزی و ... در جایگاه دوم در میان شهرهای پربازدید جهان قرار گرفته است. شهر استامبول در کشور ترکیه که یک کشور آسیایی-اروپایی محسوب می‌شود، سومین شهر پربازدید جهان است. از جمله مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به موزه ایاصوفیه، قصر توپکاپی، مسجد آبی، آب انبار باسیلیکا و ... اشاره کرد.