ورود

ثبت نامسفرنامه هند

جمهوری هندوستان کشوری است که در جنوب آسیا واقع شده است. این کشور با پایتخت دهلی نو، از شمال با چین، بوتان ، نپال و تبت، از شمال غربی با پاکستان، از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه است. این کشور از جنوب نیز به اقیانوس هند محدود می‌شود.

کشور هند با مساحت 3287590 كیلومتر مربع كه 2973190 كیلومتر مربع آن را خشكی تشكیل می‌دهد، بخش اعظم جنوب آسیا و شبه قاره هند را به خود اختصاص داده‌ است. جمعیت هند حدودا 1029991145 نفر و دارای رشد جمعیت 1/55% میباشد. تعداد گویش‌ها، لهجه ‏ها و زبان‌هایی که روزانه در این کشور مکالمه می‌شود بسیار زیاد است. زبان‌های هندی و انگلیسی ارتباطات رسمی و امور دولتی را برعهده‌ دارند، هر ایالت دارای زبان‌های رسمی و ملی ویژه خود است.

کشور هند از لحاظ جغرافیایی به سه بخش تقسیم میگردد. این سه بخش شامل فلات بلند هیمالیا، جلگه گنگ و شبه جزیره جنوب هند میباشند که مناطق مختلف کوهستانی، دره رود خانه‌ای، کویر، دشت و جنگل را در بر می‌گیرند. کشور هند از لحاظ وسعت جغرافیایی یكی از بزرگ ‌ترین كشورهای جهان است و موقعیت سوق‌الجیشی آن به لحاظ دسترسی به آب‌های آزاد و قرار گرفتن آن در حد فاصل آسیای جنوب غربی و آسیای شرقی دارای اهمیت بسیاری می‌باشد.

 

آب و هوای هند

این کشور به دلیل وسعت فراوان و همجواری با آب‌های اطراف دارای تنوع آب و هوایی بسیاری در فصول مختلف سال میباشد. بطور کلی 4 فصل اصلی در هند دیده میشود. فصل سرد و خشک از ماه دسامبر تا فوریه، گرم و خشک از ماه مارس تا مه، فصل بارش ازماه ژوئن تا سپتامبر و معتدل در ماههای اکتبر و نوامبر است. کوهستان های همیشه پوشیده از برف هیمالیا تا منطقه حاره و گرمسیری میانه و جنوب و کویر خشک غرب این کشور، گرمترین و سردترین مناطق هند میباشند.

 

جاذبه های گردشگری هند

  • تاج محل در آگرا

عمارت تاج محل یکی از شناخته شده تریم محل ها در هند میباشد. این عمارت مشهورترین نشانه در جهان برای نشان دادن قدرت عشق است. تاج محل به یاد "ممتاز محل"، همسر محبوب "شاه جهان" نام گذاری شده است. ساخت این آرامگاه زیبا به خاطر مرگ ممتاز محل در سال 1631 میلادی آغاز و 22 سال طول کشید.

 

  • شهر مقدس واراناسی

این شهر مقدس که قدمت آن به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح برمیگردد، از مدت هاست که وابسته به رودخانه بزرگ «گنگ» که یکی از مهم ترین نمادهای مذهبی این آیین است و در واقع زیارتگاه اصلی هندوها میباشد.

 

  • معبد طلائی آمریتسار Harmandir Sahib

آمریتسار قطب مهمی در تاریخ و فرهنگ هندوستان محسوب میشود. این بنا در سال 1577 میلادی تاسیس و در سال 1604 بازگشایی شده است. معبد آمریتسار به صورت ترکیبی از سبک های هندو و اسلامی ساخته شده است، بخش مرمرین پایینی معبد از جلوه هایی با تزیینات داخلی گلدار و اشکال حیوانات شکل گرفته است، در حالی که گنبد بزرگ طلایی یک گل نیلوفر آبی را نمایش میدهد که نمادی از پاکی در بین «سیک» ها می باشد.

 

  • شهر طلایی: جایسالمر

این شهر با معماری قدیمی باشکوه از تپه های شنی صحرای «تهار» قامت کشیده است. نام شهر از نام سنگ ماسه زردی (Jaisalmer) که به طور عمده در ساختمان های آن مورد استفاده قرار گرفته، گرفته شده است.

 

  • قلعه سرخ

قلعه سرخ در سال 1648 توسط شاه جهان به عنوان تخت پادشاهی مغول ساخته شده است. این قلعه، در منطقه بزرگی با وسعت بیش از دو کیلومتر مربع گسترده شده و سرتاسر آن با یک خندق عظیم احاطه شده است.

 

  • دروازه هند

این دروازه با ارتفاع بلند 26 متر و مشرف به دریای عرب است. دروازه هند با معماری مبهوت کننده در سال 1924 با تجمل بسیار و جشن بازگشایی شده و برای مدتی مرتفع ترین بنا در شهر بوده است.  دروازه نمادین هند برای زنده نگهداشتن خاطره ورود پادشاه جورج پنجم و همسرش ملکه مری در سال 1911، ساخته شده است.

 

  • مکا مسجد، حیدر آباد

مکا مسجد حیدر آباد یکی از بزرگ ترین مساجد دنیاست که ساخت آن در سال 1614 آغاز شد و 80 سال طول کشید.  این مسجد، به اندازه ای بزرگ است که می تواند تعداد 10000 نفر از عبادت کنندگان را در خود جای دهد. یکی از ویژگی های برجسته مسجد قرار گرفتن کتیبه هایی از قرآن در بالای بیشتر طاق ها و درها، سقف نفیس تالار اصلی، قرنیس ها در اطراف سراسر بنا و اشکال گلدار و حاشیه آرایی روی طاق ها است.

 

  • قلعه آمبر جیپور

قلعه آمبر در واقع کاخ مستحکمی است که در سال 1592 توسط ماهاراما من سینگ اول ساخته شد و مدت زیادی مرکز اصلی جایپور بوده است. این قلعه در سمت بالای دامنه کوه قرار گرفته است و پیاده با بالا رفتن از شیب و یا با استفاده از ترنی که از شهرک پایینی حرکت می کند دسترسی دارد.

 

  • سواحل گوا

خط ساحلی غربی زیبای "گوا" مشرف به دریای عرب، به تازگی توسط گردشگران خارجی کشف شده است. این خط ساحلی با مسافتی بیش از 60 مایل جایگاه تعدادی از سواحل دوست داشتنی دنیاست، هرکدام جذابیت خاص خود را دارد. زمانی که به گوا سفر میکنید حتما از منطقه محافظت شده حیات وحش «بهاقوان مهاویر» دیدن نمایید. قلمرو جنگل های انبوه و بسیاری از جانوران شامل گوزن، میمون، فیل، پلنگ، ببر، یوزپلنگ سیاه، شاه کبرای مشهور هندوستان و 200 گونه از پرندگان است.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید