ورود

ثبت نامتحصیل در پرتغال

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

تحصیل در پرتغال چرا به صرفه است؟

تحصیل در پرتغال به همراه معرفی شرایط اخذ ویزای تحصیلی پرتغال و هزینه ی تحصیل و بورسیه ی تحصیلی در پرتغال با کمک سفر.

کسانی که می‌خواهند به پرتغال برای تحصیل سفر کنند باید اطلاعاتی کامل داشته باشند تا بتوانند درباره اهداف آینده خود برنامه‌ریزی کنند. ما در این کمک سفر قصد داریم با ارائه نکاتی جامع و مفید، کسانی که قصد تحصیل در پرتغال و دریافت ویزای تحصیلی پرتغال را دارند، یاری کنیم. پرتغال به دلیل ارزان بودن شرایط زندگی و معیشتی، همواره مورد استقبال دانشجویان از سراسر جهان بوده است و بسیاری از دانشجویان به دنبال ویزای دانشجویی پرتغال هستند. لیسبون پایتخت این کشور، یکی از مناسب‌ترین سطح قیمت‌ها را دارد که برای دانشجویان بسیار به صرفه می‌باشد. هزینه‌های دانشجویی در این شهر برعکس سایر پایتخت های جهان بسیار مناسب و پایین است.

باید و نباید‌های تحصیل در پرتغال

جالب است بدانید که پرتغال جزو اتحادیه اروپا می‌باشد و در نتیجه مزایای زیادی برای دانشجویان خواهد داشت. نکته‌ای بسیار مهم این است که دانشجویانی که در پرتغال هستند می‌توانند بدون اخذ ویزای مجدد به تمامی کشور های اتحادیه اروپا سفر کنند.  البته باید کشور برزیل را نیز به این لیست اضافه کرد. شما برای تحصیل در پرتغال مجبور به دانستن زبان پرتغالی نیستید و تا مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری امکان ادامه تحصیل وجود دارد.
ویژگی مفید دیگر در پرتغال این‌ است که هیچ گونه شرایط سنی وجود ندارد و شما در کنار تحصیل نیز می‌توانید به کاری مشغول شوید و مخارج خود را تامین کنید. همان طور که گفتیم هزینه زندگی در شهر‌های مثل لیسبون و پورتو پایین است  اما کیفیت و رفاه نیز در سطح بالایی قرار دارد و ارزان بودن دلیل بر بی کیفیت بودن سطح رفاه در این کشور نیست.
اگر قصد تحصیل در پرتغال را دارید هزینه شما (هزینه غذا، پوشاک، مسکن، دانشگاه و ...) در ماه حدودا 700 یورو خواهد بود. قبل از دریافت ویزای تحصیلی پرتغال، هنگام مراجعه به سفارت (وقت سفارت پرتغال) باید سندی نشان دهید که اثبات کند شما از پشتوانه مالی کافی برخوردار هستید، مقدار آن هم معمولا باید برابر با هزینه یک سال زندگی در پرتغال باشد. به طور تقریبی هزینه زندگی و امرار معاش در این کشور 30 درصد از ایران بالا‌تر است.
اغلب دانشگاه‌های این کشور فاقد خوابگاه می‌باشد و شما باید به فکر اجاره خانه دانشجویی باشید. هزینه چنین خانه‌ای در ماه حدود 250 تا 350 یورو است. البته همان طور که گفتیم تمامی این هزینه‌ها در پرتغال نسبت به سایر کشور‌ها ارزان تر می‌باشد.

انواع دانشگاه‌ در پرتغال

به طور کلی در پرتغال دو نوع دانشگاه وجود دارد: دانشگاه دولتی یا خصوصی. مانند اکثر کشور‌های دنیا قطعا هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی ارزان‌تر است. دانشگاه‌های خصوصی طبق تعرفه‌های مشخص هزینه‌های زیادی را از دانشجویان دریافت می‌کنند. تفاوت دیگر این است که اگر شما قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را دارید، هزینه اندکی به صورت سالیانه پرداخت می‌کنید، اما دانشگاه‌های خصوصی شهریه را به صورت ماهیانه از شما دریافت می‌کنند.

کانال راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشورها

مقاطع تحصیلی در پرتغال

 • لیسانس
  مانند اکثر کشور‌ها دوره لیسانس در پرتغال نیز حدودا 4 سال طول می‌کشد. امکان تحصیل در مقطع لیسانس به دو زبان انگلیسی و پرتغالی وجود دارد. در سطح لیسانس با توجه به شرایط آموزشی پرتغال شما حدودا باید 40 الی 180 واحد پاس کنید. نکته مهم بعدی این است که شما حتما باید مدرک پیش‌دانشگاهی داشته باشید، در غیر این صورت لازم است تا این دوره را نیز در پرتغال سپری کنید. در برخی از دانشگاه‌های این کشور حتی‌ می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان پذیرش بشوید اما قطعا داشتن مدرک زبان انگلسی در گرفتن پذیرش از بهترین دانشگاه‌های پرتغال امتیاز محسوب می‌شود. در مقطع لیسانس شما اجازه دارید حدودا 10 ساعت در هفته کار کنید و دستمزد شما نیز میانگین 10 یورو برای هر ساعت است.
 • فوق لیسانس
  طول این مقطع نیز تقریبا 2 سال می‌باشد و شما باید بین 90 الی 120 واحد درسی را پاس کنید. این دوره نیز به دو زبان انگلیسی و پرتغالی تدریس می‌شود که البته کلاس‌ها بیشتر به زبان انگلیسی هستد. شما در این دوره مجاز هستید که حدودا 20 ساعت در طول هفته کار کنید و برای هر ساعت تقریبا 10 یورو دریافت کنید. شرایط لازم هم برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس به این صورت می‌باشد: داشتن مدرک لیسانس و مدرک زبان انگلیسی، رزومه مناسب و ...
 • دکتری
  مقطع دکتری در این کشور تقریبا بین 3 الی 5 سال طول می‌کشد. اگر شما از نمرات عالی و البته نمره بالا ایلتس برخوردار باشید امکان بورسیه شدن در این مقطع برایتان وجود دارد. البته اگر نمرات معمولی دارید ولی زمان دریافت مدرکتان تا اخذ ویزای تحصیلی پرتغال کمتر از 2 سال طول بکشد، می‌توانید این دوره را در دانشگاه‌هایی که هزینه سالیانه آنها 2000 الی 4000 یورو در سال است سپری کنید. شما برای سپری کردن مقطع دکترا و تحصیل در پرتغال به موارد زیر نیاز دارید: مدرک لیسانس و فوق لیسانس، مدرک زبان انگلیسی معتبر، انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه قوی تا بتوانید بورسیه شوید.
رشته‌های محبوب برای تحصیل در پرتغال

•    مهندسی عمران در مقطع لیسانس
•    اقتصاد در مقطع لیسانس.
•    مدیریت راهبردی در مقطع لیسانس.
•    علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس.
•    مهندسی زیست شناسی در مقطع لیسانس.

برترین دانشگاه‌های کشور پرتغال
 • دانشگاه پورتو
  دانشگاه پورتو همواره یکی از انتخاب‌های دانشجویان ایرانی برای تحصیل در پرتغال بوده است. در این دانشگاه دوره‌های مشترکی در انواع مقاطع تحصیلی با دانشگاه‌های اروپا و حتی سراسر جهان برگزار می‌شود. در نتیجه دانشجویان زیادی از قاره آسیا و حتی کشورمان ایران جذب این دانشگاه شده‌اند.  در میان دانشگاه‌های پرتغال این دانشگاه بیشترین تعداد دانشجو را دارد. تحقیقات علمی و کاربردی در این مرکز تاثیر زیادی بر صنعت و اقتصاد پرتغال در سال‌های اخیر داشته است. دانشگاه پورتو در رده بندی بهترین دانشگاه‌های اروپا جزو 150 دانشگاه برتر قرار دارد.
 • دانشگاه کویمبرا
  این دانشگاه زیر نظر بخش دولتی می‌باشد. در قرن دوازدهم میلادی در کویمبرا ساخته شد و از این جهت یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های جهان است. در سال 2013 توسط سازمان یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفت و امروزه تقریبا 40 هزار دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند. در رشته‌های هنر، علوم انسانی و اجتماعی، ریاضیات، علوم طبیعی و ورزشی در این دانشگاه امکان تحصیل وجود دارد.

سخن پایانی
اگر قصد تحصیل در پرتغال را دارید ابتدا هدف و شرایط خود را مشخص کنید. این کشور برای کسانی که بودجه‌ی محدودی دارند بسیار مناسب است. همچنین ‌می‌توانید به تمام کشور‌های اتحادیه اروپا سفر کنید بدون نیاز به دریافت مجدد ویزا. ویژگی مهم کشور پرتفال هزینه زندگی در آن است که نسبت به کشور‌های مانند هلند و سوئد بسیار مناسب‌تر است.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی