ورود

ثبت نامتحصیل در فرانسه

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

تحصیل در فرانسه به همراه معرفی شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و هزینه ی تحصیل و بورسیه ی تحصیلی در فرانسه با کمک سفر.

فرانسه کشوری است که با وجود دانشگاه‌های به نام و مطرح و همچنین اینکه کشور فرانسه یکی از کشورهای خوب و زیبای اروپا است هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل در فرانسه تلاش می‌کنند.
تحصیل در کشور فرانسه رایگان است و همین موضوع نیز می‌تواند خود به تنهایی یکی از انگیزه‌های افراد برای گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه باشد ولی کشور فرانسه شرایط سختی را برای مهاجرت در نظر گرفته است.
کشور فرانسه در حال حاضر دارای ‎84 دانشگاه و موسسه‌ی آموزش عالی است که زبان تدریسی همه‌ی آن‌ها فرانسوی است.
با وجود اینکه تحصیل در فرانسه رایگان می‌باشد و متقاضی اجازه‌ی کار در کنار تحصیل را دارد اما در عمل اینطور نیست و شخص متقاضی نمی‌تواند به کاری مشغول شود.
دانشجویانی که به فکر تحصیل در فرانسه هستند باید زبان فرانسه‌ی خود را خیلی تقویت کنند زیرا تحصیل در این کشور به زبان فرانسوی است.
یکی از معایب تحصیل در فرانسه، ندادن تبعیت این کشور به دانشجو است. حتی اگر فرد به مدت ده سال هم به تحصیل خود در فرانسه ادامه دهد باز هم دولت فرانسه به او تبعیت نمی‌دهد و تا پایان باید با ویزای دانشجویی فرانسه زندگی خود را بگذراند.
برای گرفتن اقامت فرانسه اگر شخص بتواند شغلی را در آن کشور پیدا کند می‌تواند ویزای تحصیلی فرانسه خود را به ویزای کاری تبدیل کند و از طریق ویزای کاری برای گرفتن اقامت این کشور اقدام کند.
نکته‌ی مثبتی که وجود دارد این است که مدرک تمامی دانشگاه‎‌ها و موسسات آموزش عالی ایران مورد پذیرش برای کشور فرانسه است و تمامی آن‌ها مورد قبول هستند.
مقاطع تحصیلی‌ای که کشور فرانسه ارائه می‌دهد، شامل کارشناسی (لیسانس)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا می‌باشد.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

مدت تحصیل در دوره‌ی کارشناسی در کشور فرانسه، ‎3 سال می‌باشد. دانشجو موظف است تا ‌‎180 واحد درسی یعنی ‎‎6 و نیم‌سال تحصیلی را با موفقیت پشت سر بگذارد.
مقطع لیسانس در فرانسه نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر بر روی مسائل تئوری تمرکز دارد و در تعداد اندکی از رشته‌ها، دانشجو پایان‌نامه ارائه می‌دهد.
همچنین شخص متقاضی باید مدرک ‎12 ساله‌ی دیپلم و نیز مدرک زبان فرانسوی ب‎2 را نیز داشته باشد که در صورت داشتن مدرک زبان فرانسه تحصیل کاملا رایگان خواهد بود. ولی در مجموع شرایط برای تحصیل در این مقطع کمی دشوار است.
برای افرادی که می‌خواهند دوره‌ی لیسانس را در کشور فرانسه بگذرانند، ویزا تعلق نمی‌گیرد و به همه توصیه می‌شود تا لیسانس خود را در کشور خود دریافت کنند و برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند.
دانشجو برای اینکه بتواند بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کند اجازه دارد تا ‎حداکثر ‎‎20 ساعت در هفته در این مقطع به کار بپردازد ولی اجازه‌ی کار به صورت تمام‌وقت برای او وجود ندارد و فقط می‌تواند به کار پاره‌وقت مشغول شود.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

مدت دوره‌ی کارشناسی ارشد در فرانسه دو سال می‌باشد، متقاضی برای گرفتن پذیرش نیازمند مدرک کارشناسی رشته‌ی مربوطه و همچنین مدرک زبان فرانسه می‌باشد.
طبیعی است که هرچه مقطع تحصیلی افرایش پیدا می‌کند هزینه‌های زندگی و تحصیل نیز افزایش پیدا کند و به همین دلیل تعداد ساعاتی که دانشجو در این مقطع می‌تواند به کار مشغول شود ‎20 ساعت در هفته است.
در این دوره، دانشجو باید ‎120 واحد درسی را با موفقیت بگذراند. دوره‌ی کارشناسی ارشد که مستر هم می‌نامند شامل مستر یک (master 1) و مستر دو (master 2) می‌باشد که هرکدام از دوره‌ها یک ساله هستند.
حداقل معدلی که برای این مقطع نیاز است ‎15 است و در این مقطع امکان بورسیه شدن و گرفتن خوابگاه و کار دانشجویی وجود دارد.
مسترها ترکیبی از امتحان و پایان‌نامه هستند و دانشجو می‌تواند به صورت جداگانه هرکدام از دوره‌ها را بگذراند و مدرک موردنظر خود را دریافت کند.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا

برای اینکه بتوانید وارد مقطع دکترا شوید باید حتما دوره‌ی مستر ‎2 را گذرانده باشید در غیر این صورت تحصیل در فرانسه در این مقطع امکان‌پذیر نخواهد بود.
در دوره‌ی دکترا خبری از امتحان عملی نمی‌باشد و بیشتر بر روی پژوهش و تحقیقات دانشجویان متمرکز می‌شوند که در پایان دوره نیز باید از تز خود به صورت شفاهی دفاع کنند تا بتوانند مدرک دکترای خود را دریافت کنند.
مدت دوره‌ی دکترا در فرانسه ‎3 الی ‎4 سال است و از نیازمندی‌های این دوره می‌توان به داشتن مدرک کارشناسی ارشد رشته‌ی موردنظر و همچنین مدرک زبان فرانسه اشاره کرد.
حداقل معدل لازم ‎14 است و همانند دوره‌ی کارشناسی ارشد، در این مقطع دانشجو اجازه‌ی کار و فرصت بورسیه شدن و دریافت خوابگاه را نیز دارد.
مهمترین نکته برای تحصیل در فرانسه در این مقطع این است که شما باید در ابتدا سوپروایزر یا استاد راهنمای خود را پیدا کنید.
 نحوه ارتباط با استاد راهنما و پیدا کردن استاد مرتبط با رشته و نحوه نگارش پروپوزال موضوعی است که نیازمند مشاوره می باشد و حتما باید در مورد آن درست عمل کرد تا نتیجه مناسب حاصل شود.

 کانال راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشورها

فرصت فراگیری زبان فرانسه

نکته‌ای که برای تحصیل در فرانسه بسیار مهم است داشتن مدرک زبان این کشور است. کشور فرانسه این امکان را برای افراد فراهم کرده است تا با گذراندن دوره‌های زبان فرانسه در دانشگاه سوربن بتوانند به سرعت زبان فرانسه را فرا گیرند. در ضمن ویزا نیز برای شرکت در این دوره‌ها تعلق می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در فرانسه

●    چهار فرم تکمیل شده و امضا شده ویزای بلند مدت
●    رزومه متقاضی
●    پنج قطعه عکس جدید متقاضی و بدون روتوش
●    کپی اخرین مدرک تحصیلی ایرانی به همراه ترجمه فرانسه
●    کپی تائید شده ترجمه شناسنامه و کپی اصل فارسی آن
●    کپی گواهی ثبت‌نام در یک دانشگاه یا موسسه عالی فرانسوی همراه با مهر تائید دولت
●    پنج کپی از صفحه اول پاسپورت
●    مدارکی که استطاعت مالی دانشجو  را حین تحصیل در فرانسه نشان دهد.
●    یک حساب بانکی فرانسوی به نام دانشجو با اعتبار معادل   ۶۰۰۰  یورو.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی