ورود

ثبت نامتحصیل در سوئد

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی سوئد

تحصیل در سوئد به همراه معرفی شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد و هزینه ی تحصیل و بورسیه ی تحصیلی در سوئد با کمک سفر.

تحصیل در سوئد شاید به دلیل هزینه‌های نسبتا بالا انتخاب هر شخصی نباشد اما با گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های سوئد برای تحصیل در آنجا، باعث شده است تا افراد خواستار ادامه تحصیل در این کشور نیز باشند. دولت سوئد بخش اعظمی از سرمایه‌ی خود را برای آموزش عالی در نظر گرفته است و برای جذب دانشجوهای بین‌المللی تلاش‌های فراوانی کرده است. از همین رو کمک مضاعفی برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد به افراد خارجی کرده که در ادامه با آن موارد آشنا می‌شویم.
تا قبل از سال ‎2011 میلادی تحصیل در این کشور رایگان بوده است اما از سال ‎2011 این قانون از کشور سوئد حذف شد و پس از آن دانشجویان برای تحصیل در سوئد باید هزینه‌ای را پرداخت می‌کردند.
با وجود پرداخت هزینه برای تحصیل در سوئد وجود دانشگاه‌های ممتاز و سطح بالا در بین دانشگاه‌های جهان مانند KTH که در پایتخت سوئد، استکهلم واقع شده است و یک دانشگاه سلطنتی محسوب می‌شود، متقاضیان زیادی برای تحصیل در این کشور وجود دارند.

تحصیلات دانشگاهی در سوئد

در کشور سوئد در مجموع ‌‎70 مرکز آموزش عالی وجود دارد که تمامی آن‌ها زیر نظر وزارت آموزش و علوم به فعالیت می‌پردازند و از بین این مراکز حدود ‎‎8 دانشگاه جامع، ‎‎18 دانشگاه و موسسه‌ی عالی تخصصی و... هستند.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد
  برای اینکه موفق به اخذ ویزای دانشجویی سوئد بشوید لازم است تا به طور کامل به زبان سوئدی مسلط باشید. زیرا در مقطع کارشناسی در تمامی رشته‌ها زبانی که تدریس می‌شود، سوئدی است.
  مدت دوره‎‌ی کارشناسی در سوئد مانند بسیاری از کشورهای دیگر ‌‎4 سال می‌باشد که دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن ‎180 واحد درسی مدرک کارشناسی خود را اخذ نمایند.
  تعداد اندکی از موسسات نیز وجود دارند که در برخی رشته‌ها مانند رشته‌های مدیریتی دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
  دانشجو باید شرط اول یعنی داشتن مدرک کارشناسی مرتبط با رشته را داشته باشد تا بتواند برای ادامه‌ی تحصیل اقدام نماید.
  زبانی که در دانشگاه‌ها برای این مقطع تدریس می‌شود در تمامی رشته‌ها انگلیسی است. یکی از نیازمندی‌ها برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد، داشتن مدرک زبان آیلتس ‎‎6.5 می‌باشد.
 • تحصیل در مقطع دکترا در سوئد
  داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یکی از اصلی‌ترین نیازمندی‌ها محسوب می‌شود. شرایط تحصیل در مقطع دکترا در سوئد بسیار شبیه به کارشناسی ارشد می‌باشد. زبان تدریس در تمامی رشته‌ها انگلیسی است و مدرک زبان آیلتس مورد نیاز ‎7 است. تحصیل در سوئد در دو مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دکترا بسیار پرهزینه است پس دانشجو باید تمکن مالی مناسبی داشته باشد تا بتواند هزینه‌ی تحصیل را بپردازد.

هزینه‌ی تحصیل در سوئد

اگر دانشجو شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا باشد هزینه‌ای با عنوان شهریه پرداخت نمی‌کند و فقط هزینه‌های کمی بابت هزینه‌های درخواست که حدود ‎100 یورو پرداخت می‌کند.
اگر دانشجوی متقاضی، شهروند یکی از اعضای اتحادیه‌ی اروپا نباشد باید هزینه‌ای را به عنوان شهریه پرداخت کنند.
ابتدا از هزینه‌های تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی شروع می‌کنیم، هزینه‌ی تحصیل در این مقطع در تمای رشته‌ها مبلغی بین ‎70000 تا ‎160000 کرون می‌باشد که باید به صورت سالیانه پرداخت شود.
هزینه‌ای که در بالا ذکر شد فقط بابت شهریه است و هزینه‌ی خوابگاه و اسکان از این هزینه مجزا می‌باشد و دانشجو باید به فکر هزینه‌ی زندگی خود در سوئد نیز باشد.
هزینه‌ی زندگی در کشور سوئد حدود ‎3000 تا ‎4000 کرون می‌باشد که البته دانشجو با داشتن اجازه‌ی کار به مدت ‎20 ساعت در هفته چه مرتبط به رشته‌ی تحصیلی او باشد و چه نباشد، می‌تواند درصدی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کند.
هزینه‌ی تحصیل برای دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مانند کارشناسی است و اختلاف خیلی ندارد و این پرداخت شهریه سالانه است.
و دانشجو در این مقاطع نیز اجازه‌ی کار به مدت ‎20 ساعت در هفته می‌باشد تا بتواند هزینه‌های مربوط به خوابگاه و اسکان خود را پرداخت کند.
اگرچه هزینه‌ی تحصیل در سوئد کمی بالا می‌باشد اما دانشجویان پس از تحصیل می‌توانند فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را در پیش روی خود ببینند. متقاضیان پس از اتمام تحصیلات خود، می‌توانند به منظور یافتن شغل مناسب خود و یا تاسیس شرکت مدت اقامت خود را تا ‎‎6 ماه تمدید کنند، و در صورت داشتن پیشنهاد شغلی می‌توانند برای دریافت مجوز کار اپلای کنند.

کانال راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشورها

شرایط تحصیل در سوئد به صورت رایگان

برای تحصیل در سوئد راه‌هایی وجود دارد که دانشجو بتواند به صورت رایگان به تحصیل بپردازد:
•    دانشجو شهروند اتحادیه‌ی اروپا باشد.
•    بهره بردن از خدماتی که برخی از موسسات سوئدی به دانشجویان ارائه می‌دهند تا دانشجو بتواند از بورسیه‌ی تحصیلی برخوردار شود.
برخی از بورسیه‌های تحصیلی عبارت هستند از:
•    بورسیه‌ی تحصیلی سوئد Visby
•    بورسیه های بین المللی دانشگاه لینشوپینگ
•    بورسیه تحصیلی دانشگاه جهانی لوند
•    بورسیه دانشگاه مالمو
•    بورسیه های تحصیلی دانشگاه استکهلم
•    بورسیه های تحصیلی دانشگاه اومئو برای دانشجویان بین المللی
•    بورسیه دانشگاه اوپسالا

دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل در سوئد

•    دانشگاه کارولینسکا
•    دانشگاه آپسالا
•    دانشگاه لوند
•    دانشگاه استکهلم
•    دانشگاه تکنولوژی KTH Royal
•    دانشگاه گوتنبرگ
کشور سوئد با داشتن دانشگاه‌هایی با رتبه‌های عالی در بین دیگر دانشگاه‌های جهان توانسته است انگیزه‌ی کافی را برای افراد ایجاد کند تا برای تحصیل با ویزای دانشجویی سوئد به آنجا مهاجرت کنند.
همچنین تحصیل در سوئد مزایای دیگری نیز دارد. مانند بهره بردن از خدمات آموزشی عالی، مجوز کار برای دانشجو، فرصت اخذ اقامت پس از تحصیل و ...

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی