ورود

ثبت نامتحصیل در ایتالیا

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به همراه معرفی شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و هزینه ی تحصیل و بورسیه ی تحصیلی در ایتالیا با کمک سفر.

ایتالیا از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل هست. قدمت طولانی دانشگاه‌های ایتالیا و رتبه بالای دانشگاه‌های آن و همچنین هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین هست و امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف تحصیلی سالانه هزاران متقاضی ادامه تحصیل را در داخل و خارج از اروپا به ایتالیا کشانده است، زبان تحصیل در ایتالیا، ایتالیایی و انگلیسی می‌باشد و تعداد بسیار زیادی از رشته‌های ارائه شده در کشور ایتالیا در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شود. ما در سایت کمک سفر بر آن شدیم تا اطلاعات مفید و مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی به مدت ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد. در دانشگاه‌های ایتالیا زبان تدریس به زبان ایتالیایی هست به استثنا رشته‌های مدیریت، مهندسی مکانیک خودرو و علوم مهندسی. برای پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا باید در آزمون ورودی شرکت کنید اما در بعضی از دانشگاه‌ها بدون آزمون هم دانشجو پذیرش می‌شود. در اکثر دانشگاه‌های ایتالیا با ایجاد شرایط کار برای دانشجو در مقطع کارشناسی در ایتالیا، کمک بسیاری برای تأمین هزینه‌های دانشجو هست.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به مدت ۲ الی ۳ سال طول می‌کشد. برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد باید تمام ریز نمرات مدرک کارشناسی که به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و کسب نمره حداقل ۶ زبان آیلتس را در آزمون آیلتس داشته باشید. یکی از مزایای تحصیل فوق‌لیسانس در ایتالیا این است که دانشجویان می‌توانند بورسیه تحصیلی ۵۰۰ یورو را سالیانه دریافت کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

دوره تحصیل دکترا در ایتالیا ۳ و نیم الی ۴ سال است. در مقطع دکترا در ایتالیا دروس به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شود. برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا باید تمام ریز نمرات مدارک دیپلم، پیش‌دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و کسب حداقل نمره ۶ آیلتس را داشته باشید. گرفتن بورسیه تحصیل در ایتالیا و شرایط کار در این مقطع حداکثر ۱۳۰۰۰ یورو است که کمک بسیاری به دانشجویان برای تأمین هزینه‌ها می‌کند.

 کانال راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشورها

ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از آسان ترین ویزاهای تحصیلی در بین کشورهای اروپایی، ویزای دانشجویی ایتالیا است. جهت تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف دانشگاه‌ها نیاز به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌باشد. شما می‌توانید با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و به تبع آن اقامت تحصیلی ایتالیا بدون اخذ ویزا به تمامی کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشید. دانشجویان فارغ‌التحصیل ایتالیا می‌توانند بعد از اتمام دوره تحصیلات خود در خاک ایتالیا یا دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای ورود و تحصیل در ایتالیا شما می‌بایست قوانین و مقررات مربوط به اخذ ویزا را طی کنید. لذا این اقدام بستگی به عوامل مختلفی دارد که اولین آنها ملیت شماست.
مواردی که برای اخذ تابعیت و تحصیل در ایتالیا نیاز است عبارتند از:
•    اگر شما فردی اروپایی هستید ملزم به اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا نیستید.
•    اگر شما متعلق به کشوری غیر اروپایی هستید با توجه به این شرایط شما می‌بایست ویزای تحصیلی خود را اخذ نمایید. لذا برای اطلاعات از جزئیات بیش‌تر به سفارت ایتالیا در کشور خود (وقت سفارت ایتالیا) مراجعه کنید تا شما را نسبت به دانشگاه انتخابی و جزئیات مربوط به اخذ ویزا یاری نمایند.
از مواردی که می‌بایست در ذهن داشت میزان مهارت زبانی شما است. لذا اگر برنامه‌های درسی شما به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند می‌بایست نسبت به تکمیل دوره‌های زبان ایتالیایی خود هر چه سریع‌تر اقدام نمایید. ممکن است دانشگاه‌های ایتالیا شرکت در آزمون‌های زبان یا ارائه مدرکی که نشان‌دهنده توانایی زبانی شما باشد را بخواهند.

 

مدارک ویزای دانشجویی ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا به شرح زیر است:

1.    ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تائید دادگستری و وزارت امور خارجه
2.     ترجمه مدرک لیسانس (و فوق لیسانس برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمرات به زبان ایتالیایی با تائید دادگستری و وزارت امور خارجه
3.     شرح دروس اخذشده دوره لیسانس (تنها برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس در صورت درخواست دانشگاه) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
4.     فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده
5.    ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
6.    پرینت لاتین حساب بانکی سه ماهه اخیر
7.    دو نسخه از پذیرش دانشگاه
8.     دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی
9.     رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط پرواز تا حداقل ۲۰ روز اول اقامت
10.     نامه بانکی (به لاتین) به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معادل مبلغ ۷۵۰۰ یورو به ازای هر یک سال تحصیلی در ایتالیا.
11.    گواهی‌های زبان انگلیسی در سطح B2 یا گذراندن حداقل دو سال آکادمیک در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و یا نامه دانشگاه مبنی بر عدم نیاز به مدرک زبان
12.    ۷- ۵ قطعه عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ سانتی‌متر رنگی و پشت‌نویسی شده به زبان انگلیسی
13.    اصل گذرنامه
14.     فرم پر شده درخواست روادید
15.     رزرو بلیط پرواز
16.    مبلغ ۵۰ یورو به صورت نقدی

خلاصه مطلب

دانشجوهای بسیاری از اقصی نقاط جهان بوده که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر اروپا می‌باشند،. از بین این کشورها کشور ایتالیا شرایط خوب و قابل‌توجهی را برای دانشجوهای خارجی بخصوص دانشجوهایی که از کشورهای جهان سوم و آسیایی که به ایتالیا سفر می‌کنند فراهم کرده است.
تحصیل در کشور ایتالیا در هر سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری امکان‌پذیر می‌باشد. تحصیل در ایتالیا این امکان را برای شما به وجود می‌آورد که به‌صورت رایگان در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا مشغول به تحصیل شوید. علاوه بر این حتی در اکثر مواقع برای دانشجوهای خارجی امکان گرفتن بورس تحصیلی در ایتالیا بالای ۷۰ درصد وجود دارد که معمولاً موفق به اخذ آن می‌شوند.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی