ورود

ثبت نامآشنایی با اقامتگاه‌ های مختلف بوم گردی ایران

واژه اکو توریسم شاید برایتان کمی ناآشنا باشد اما باید بدانید این کلمه معادل همان بوم گردی یا طبیعت گردی خودمان است. حال این کلمه از دو بخش تشکیل‌شده که در اینجا توریسم به معنای گردشگری و اکو که یک کلمه یونانی است به معنای بوم در فرهنگ لغات فارسی می‌باشد. در این مقاله با کمک سفر همراه باشید تا در مورد معنای بوم گردی و اقامتگاه‌های یک بوم‌گرد سخن بگوییم.

بوم گردی چیست و به چه کسانی بوم گرد می‌گویند؟

طبیعت گردی از معنای بسیار عمیق و زیبایی نشئت می‌گیرد که بهتر است شما هم با آن آشنا شوید. این واژه به معنای سفری مسئولانه به حیات‌وحش است یا بهتر بگوییم سفری طبیعت دوستانه است. افراد بوم گرد باید به تمام ویژگی‌های محیطی، اجتماعی، فرهنگی و طبیعی احترام بگذارند و تمام تلاش خود را برای زنده نگه‌داشتن طبیعت و حیات‌وحش بنمایند. اغلب گردش‌های بومی در مکان‌هایی صورت می‌گیرد که حیات‌وحش در آن منطقه بکر و منحصربه‌فرد باشد. تمام افراد بوم گرد به‌عنوان الگویی مثبت در حفظ و نگهداری طبیعت هستند به عنوان دوستداران واقعی طبیعت نیز شناخته می‌شوند.

ایران یکی از بهترین محل‌ها برای بوم گردان

با توجه به تنوع آب و هوایی که در کشور عزیزمان برقرار است می‌توان ایران را یکی از پرطرفدارترین کشورها در اجرای برنامه‌های مختلف برای بوم گردان دانست. شهرهایی که بیشترین آمار بوم گردی را دارند عبارتنداز یزد، شیراز، اصفهان، شمال کشور، استان‌های کویری و مشهد. این شهرها علاوه بر محل‌های بکر و نابی که برای گردش‌های بومی دارند، از اقامتگاه‌های خوب و زیبایی هم برخوردار هستند. این اقامتگاه‌ها در مکان‌هایی با نمایی زیبا و دور از شلوغی و هیاهو ساخته می‌شوند که اقامت در آن‌ها نه‌تنها روح و جسم شما را جلا داده بلکه آرامشی بی‌مانند را به شما هدیه می‌دهد. خوشبختانه در زمینه‌ی توسعه گردش‌های بومی در ایران فعالیت‌های بسیاری به وسیله ارگان‌های خاص دولتی صورت گرفته و بومیان همان منطقه نیز در آن دست داشته‌اند.

به چه محل‌هایی اقامتگاه بوم گردی می‌گویند؟

اقامتگاه‌های بوم گردان، اقامتگاه‌هایی هستند که در محیط‌های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست‌محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه تأسیس‌شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی و توجه به اقلیم، زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل ‌قبول و تعریف‌ شده فراهم می‌نمایند.

 

چند اقامتگاه معروف و زیبا برای بوم گردان
  • کریاس اصفهان

این مکان بیشتر شبیه به یک هتل زیبا است و برای کسانی مناسب است که می‌خواهند محل اقامت بهتری از لحاظ امکانات رفاهی داشته باشند. معماری شگفتی که این مکان دارد باعث محبوب شدن آن در میان بوم گردان شده است. اتاقک‌های صف کشیده در کنار هم و حوضچه‌های کوچک در ایوان این اقامتگاه، نشان‌دهنده قدمت و اصالت معماری ایرانی است که بیشتر هم در شهر اصفهان به چشم می‌خورد. هم‌چنین باید بدانید این اقامتگاه با اماکن تاریخی شهر اصفهان هم فاصله‌ای ندارد به‌گونه‌ای که شما می‌توانید گنبد مسجدسلیمان از ایوان به تماشا بنشینید.

  • اقامتگاه خالو منصور در قشم

می‌توان به‌جرئت گفت شلوغی این اقامتگاه به دلیل وجود مالک آن یعنی خالو منصور است. صمیمت و مهمان‌دوستی خالو باعث شده مسافرانی زیادی این اقامتگاه را در قشم انتخاب کنند. خوردن ماهی‌دودی و غذاهای جنوبی خوشمزه یکی دیگر دلایل محبوب بودن اقامتگاه خالو منصور است. موقعیت مکانی این اقامتگاه در روستای نقاشه و در 65 کیلومتری قشم می‌باشد. هم‌چنین شما می‌توانید صبح خود را با صدای امواج دریا شروع نمایید چراکه فاصله اقامتگاه خالو به دریا فقط 300 متر است. درختان نخل در اطراف این اقامتگاه هم زیبایی این مکان را صدچندان نموده‌اند.

  • رنگین خانه تنکابن در گیلان

هرچه گفتنی است را باید کنار بگذاریم و به سراغ منطقه شمال کشورمان برویم چراکه طبیعت محض و سرسبز آن هر انسانی را به وجد می‌آورد. مناظر زیبایی که در منطقه تنکابن وجود دارند را در هر جایی نخواهید دید و برخی از آن‌ها منحصربه‌فرد هستند. برای دیدن جاذبه‌های تنکابن می‌توانید بر تله کابین معروف آن سوار شده و از آن بالا به تماشای تمام این زیبایی‌ها بنشینید. اقامتگاه رنگین خانه با طراحی داخلی زیبایی که دارد می‌تواند حس زیبای زندگی در خانه‌های روستایی را به شما القا کند. صبحانه‌های محلی و انواع غذاهای شمالی یکی دیگر از مزیت‌های اقامت در رنگین خانه است. اتاق‌های این اقامتگاه برای افرادی با جمعیت 5 نفر هم مناسب است و هزینه‌های کمی هم بابت اقامت از شما دریافت می‌شود.

  • اقامتگاه ساسنگ در گلستان

بدیهی است که شما در شمال کشورمان اقامتگاه‌های زیادی برای اجاره پیدا می‌کنید اما اقامتگاه ساسنگ در گلستان یکی از بی‌نظیرترین آن‌ها می‌باشد که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به گلستان حتماً در اینجا یک ‌شب را سپری نمایید. شما هر آنچه از یک ‌خانه روستایی و سنتی می‌خواهید ببینید را در این مکان خواهید دید. از دیواره‌های کاه‌گلی‌اش گرفته تا چوب‌هایی که در ساخت سقف آن به‌کار رفته است. اتاق‌های این اقامتگاه دارای تراس‌هایی زیبا است که رو به جنگل باز می‌شوند. این اقامتگاه دارای ۴ اتاق زیبا است که به نام‌های زیتون، دیشو، ابریشم و توت شناخته می‌شوند.

  • اقامتگاه کتام در سقالکسر گیلان

اگر مقصد شما در شمال کشور شهر زیبای رشت است باید بدانید در این شهر یک اقامتگاه بسیار زیبا برای بوم گردان ساخته شده است که نباید از آن غافل شوید. در ساخت و طراحی کتام از سبک معماری گیلانی استفاده‌ شده و نمایی زیبا به این اقامتگاه کوچک داده است.
همچنین باید بدانید این اقامتگاه در نزدیکی جاذبه‌هایی نظیر سد سقالکسر، آبشار دودوزن، قلعه رودخان و ماسوله ساخته قرار دارد که می‌تواند کار شما را برای بوم گردی راحت کند. اقامتگاه کتام امکانات خوبی هم دارد که می‌تواند در رعایت نظافت شخصی به شما کمک نماید. ظرفیت این اقامتگاه برای 30 نفر تعریف ‌شده و به ازای هر نفر تشک و لوازم مخصوص اقامت تعبیه ‌شده است.

 

اصول بوم گردی چیست؟

•    یک بوم گرد باید در رابطه با طبیعت، ارزش‌های سازگار با محیط‌زیست را در اولویت قرار دهد.
•    شما باید به‌عنوان یک بوم گرد آسیب‌های فیزیکی را به حداقل برسانید.
•    چنین افرادی در ایجاد آگاهی فرهنگی، زیست‌محیطی و ترویج فرهنگ احترام به طبیعت باید کوشا باشند.
•    یک بوم گرد باید مانند یک الگو رفتار نموده تا سایرین هم از رفتار او نسبت طبیعت الگوبرداری کنند.