ورود

ثبت نامسفرنامه لهستان

اطلاعات کلی کشور  لهستان

پایتخت: ورشو
نوع حکومت: جمهوری
زبان رسمی: لهستانی (97%) ، و اقلیتهای آلمانی ، اوکراینی ، لیتوانیایی و بلاروسی .
مذهب: کاتولیک رومی (94%)
واحد پول: زلوتی(Zloty)
جمعیت: 38.626.349نفر (July 2004 est.)
لهستان کشوری در اروپای خاوری است. جمهوری لهستان کشوری است در مرکز اروپا، شرقآلمان، شمال جمهوری چک، جنوب منطقهٔ کالینینگراد (روسیه)، جنوب غرب لیتوانی و غرب بلاروس و اوکراین.
نام این کشور در بیشتر زبان های اروپایی صورتی از پول (Pole) است. در برخی زبان های اروپای شرقی به آن صورتی از «لخ» یا «له» می گویند. لخ یا له از نام قومی می آید که حدود بیش از یکهزارسال پیش درسرزمین کنونی لهستان زندگی می کرده اند و به لخ (lęch) معروف بودند.
قوه مجریه این کشور به ترتیب رئیس جمهور، نخست وزیر و هیئت وزیران است. رئیس جمهور برای مدت ۵ سال انتخاب می گردد که حداکثر یک رئیس جمهور می تواند دو دوره در این پست خدمت کند.

 

جغرافیای لهستان
جنوب لهستان را کوه های کارپات دربر گرفته اند، رودهای اودر (Oder) و نیسه (Neisse) هم نیز در غرب لهستان جریان دارند، از جمله رودهای مهم لهستان می توان به، ویستولا (Vistula)، وارتا (Warta) و باگ (Bug) اشاره کرد که نقش مهمی در تجارت لهستان ایفا می کنند. بلندترین نقطهٔ لهستان، کوه ریسی (Rysy) با ارتفاع ۲۴۹۹ متر می باشد که در جنوب لهستان و هم مرز با اسلوواکی در میان کوهستان کارپات قرار دارد.
بیشتر لهستان متشکل از زمینهای پست است . در شمال زمینهای پست بالتیک و نواحی دریاچه ای پومرانیا و مازوریا قرار دارد . مرکز لهستان منطقه ی جلگه هاست . در جنوب تپه های لهستان کوچک و کوه های تاترا ، بخشی از سلسله کوه های کارپات قرار دارد .

رودهای مهم : ویستولا (ویسلا) ، اودر (اودرا) ، نارو
 بلندترین نقطه : قله ی ریسی ، 2499 متر
آب و هوا : آب و هوای لهستان ، با تابستانهای کوتاه گرم و زمستانهای طولانی تر سرد ، تنوع دمایی دارد.

لهستان بزرگ در سال ۹۶۶ میلادی توسط میزکوی اول بنا نهاده شد که متعلق به خاندان پیاسْت بود. قبایل جنوبی لهستان، لهستان کوچک را تشکیل دادند. دو لهستان در سال ۱۰۴۷ میلادی توسط کازیمیر اول با یکدیگر متحد شدند، لهستان با یک ازدواج سلطنتی در سال ۱۳۸۶ میلادی بین دختر پادشاه لهستان و پسر پادشاه لیتوانی با این کشور ادغام شد. این دولت لهستانی - لیتوانیایی بین قرون ۱۴ تا ۱۶ میلادی به اوج اقتدار خود رسید. این دولت توانست در مقابل قدرت های برتر آن زمان مثل شوالیه های آلمانی، توتنی ها، روس ها و ترک های عثمانی، موفقیت هایی حاصل کند. فقدان یک پادشاهی نیرومند در سده ۱۸ میلادی باعث شد که ابرقدرت های آن زمان مثل، روسیه، پروس و اتریشبتوانند، لهستان را سه بار در سالهای ۱۷۷۲، ۱۷۹۲ و ۱۷۹۵ میلادی تجزیه و تقسیم کنند، از آن پس دوران زوال لهستان آغاز شد.
در قرن نوزدهم بخش اعظم لهستان در قلمرو امپراتوری روسیه بود . لهستانیها در 1830 ، 1848 و 1863 بر ضد این امپراتوری ناموفقانه دست به شورشی نافرجام زدند . احساسات ملی در مناطق تحت حکومت اتریش و پروس نیز رشد کرد . پس از جنگ جهانی اول ، لهستان استقلالش را باز یافت (1919) ، ولی کشوری بی ثبات بود .
حکومت و سیاست
100 عضو مجلس سنا و460 عضو مجلس نمایندگان (سِیم) با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می شوند . رئیس جمهور – که مستقیماً انتخاب می گردد – شخصی را به نخست وزیر انتصاب می کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس نمایندگان برخوردار است . نخست وزیر نیز شورای وزیران را انتصاب می کند
والدیسلاو گومولکا (Władysław Gomułka) در سال ۱۹۵۶ به عنوان رهبر حزب کارگران متحد (کمونیست) لهستان انتخاب شد، او خط فکری استالینیسم را تقبیح نموده و بسیاری از استالینیست ها را از کشور اخراج کرد، گومولکا تلاش کرد روابط خود را با کلیسا بهبود بخشد، او همچنین بسیاری از مزارع اشترانیققا منحل کرد و مالکیت خصوصی را ترویج نمود.
پس از اضمحلال شوروی سوسیالیست دوران حکومت کمونیست ها بر لهستان نیز به پایان رسید. لهستان به همراه چک و مجارستان در سال ۱۹۹۹ به عضویت ناتو درآمد. در آغاز جنگ عراق لهستان همواره یار وفادار آمریکا بود، لهستان در قالب نیروهای چندملیتی در عراق، ۲۰۰ سرباز به این کشور گسیل داشت. در آوریل ۲۰۰۵ لهستان اعلام نمود تا پایان این سال کلیهٔ نظامیان خود مستقر در عراق را از این کشور خارج می کند.
اقتصاد
مهمترین صادرات لهستان را، ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده های کشاورزی تشکیل می دهند.
کشاورزی لهستان بیشتر در مقیاس کوچک در مالکیت خصوصی است . بیش از یک چهارم نیروی کار هنوز به کشاروزی اشتغال دارد و به تولید سیب زمینی ، گندم ، جو ، چغندر قند و انواع علوفه می پردازد . بخش صنعتی نسبتاً گسترده است و تا زمان آغاز تغییر به اقتصاد بازار آزاد در 1990 ، از مرکز برنامه ریزی می شد . لهستان ذخایر بزرگ زغال سنگ و همچنین گاز طبیعی ، مس و نقره دارد . صنایع مهندسی ، غذایی ، شیمیایی ، فلزی و کاغذ سازی با اهیمت است ، ولی از دهه ی 1960 وضعیت اقتصادی پیوسته وخیم تر شده است . لهستان به علاوه ی تورم و بازار سیاه لجام گسیخته ، بدهیهای خارجی فلج کننده ای نیز دارد . از 1991 خصوصی سازی شتاب بیشتری گرفته سطح زندگی کاهش یافته است .
۹۶ ٪ نژاد مردم لهستان را، لهستانی ها، ۱ ٪ را آلمانی، ۱ ٪ رابلاروس ها و ۱ ٪ را نیز اوکراینی ها تشکیل می دهند، همچنین دین ۹۰ ٪ لهستانی ها، کاتولیک، ۱ ٪ ارتدکس و ۱ ٪ نیز پروتستان می باشد.زبان لهستانی، زبان رسمی کشور لهستان است.
نژادهای زیر در لهستان به چشم می خورد:
۱- لهستانی ۹۸٫۷ درصد
۲- اوکراینی ۶ درصد
۳- آلمانی ۰٫۴ درصد
۴- بلاروسی ۰٫۱ درصد
در مورد مذاهب موجود در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- کاتولیک ۹۵ درصد
۲- ارتودوکس ۲٫۳ درصد
۳- پروتستان ۰٫۴ درصد

ورزش در لهستان شامل تقریبا تمام رشته های ورزشی است، به ویژه: جاده سریع السیر، بسکتبال، بوکس، شمشیربازی، فوتبال، فوتبال آمریکایی ، هندبال، هاکی روی یخ، شنا،سوارکاری ، والیبال، وزنه برداری، اسکی، دوچرخه سواری، دو میدانی و فرمول یک. والیبال ورزش اول لهستان و فوتبال و والیبال محبوب ترین ورزش های کشور لهستان محسوب می شوند.


اماکن دیدنی کشور لهستان

  • معدن نمک ويليچکا

«معدن نمک ويليچکا» در نزديکي شهر «کراکوف» قرار داشته که يکي از قديمي‌ترين معادن نمک در حال کار جهان است. اين معدن که از قرن سيزدهم ميلادي تا سال 2007 به صورت مداوم در حال توليد نمک بوده بيش از 300 کيلومتر طول داشته و به لطف ده‌ها مجسمه و يک صومعه که در بدنه صخره‌هاي کوهستاني آن ايجاد شده يکي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري کشور لهستان به شمار مي‌رود. گردشگران مي‌توانند مناطق مختلفي همچون اتاقي بزرگ با ديوارهاي نمکي، درياچه‌اي زيرزميني و نمايشگاه‌هايي از تاريخ معدن نمک را در اين مکان تماشا کنند. در حدود 1.2 ميليون نفر سالانه از اين معدن بازديد مي‌کنند.

 

  • شهر باستاني تورن

شهر تاريخي «تورن» همراه با بناها و معماري‌هاي قرون وسطي خود يکي از مناطقي است که در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده است. نماي قرون وسطايي اين شهر درکنار تعداد بيشماري از بناهاي سبک گوتيک آن شامل «سالن شهر»، «کليساها» و «خانه‌هاي شهري» همچنان زيبايي خود را حفظ کرده اند. شهر «تورن» زادگاه «نيوکلاس کوپرنيک» سياح معروف قورن وسطي نيز مي‌باشد. «تالار» اين شهر باستاني در قرن سيزدهم بنا شده و يکي از زيباترين تالارهاي شهري در اروپاي مرکزي به شمار مي‌رود. بقاياي اين شهر قلعه‌اي و مخصوصا برج‌هاي ديدباني آن از جاذبه‌هاي گردشگري اين شهر است.

 

  • قلعه مالبورک

اين قلعه توسط «شواليه‌هاي توتونيک» که از گروه فرماندهان کاتوليک رومي درزمان جنگ صليبي بودند، ساخته شد. اين قلعه يکي از بزرگترين قلعه‌هاي جهان از نظر فضا و محيط به شمار مي‌رود. اين قلعه که در سال 1406 بنا شد در زمان خود يکي از بزرگترين قلعه‌هاي خشتي عصر گوتيک بوده است. بازديد کنندگان علاوه بر بازديد قلعه مي‌توانند از موزه آن که در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيدند ديدن کنند.

 

  • قلعه واول و کليساي جامع کراکوف

«قلعه عصر گوتيک»، آخرين مقر سلطنتي شاهان لهستان، در قرن يازدهم ميلادي ساخته شد. اين قلعه همچنين از بناهاي مختلفي که در دوره‌ها و عصرهاي گوناگون ساخته و در محوطه مرکزي قلعه قرار گرفته‌اند تشکيل شده است. در قرن شانزدهم ميلادي گروه‌هاي مختلفي از بهترين هنرمندان داخلي و خارجي همچون معماران ايتاليايي، مجسمه‌سازان و طراحان آلماني براي تزيين و بازسازي اين قلعه و تبديل آن به يکي از کاخ‌هاي زيباي عصر رنسانس دعوت شدند. اين قلعه در فاصله‌اي کوتاه پس از حضور هاين هنرمندان به الگويي از سکونتگاه‌هاي مجلل در اروپاي مرکزي و شرقي تبديل شد.
«کليساي جامع واول» که همچنين معروف به کليساي سنت استانيسلاو و واکلاف است، از جمله کليساهاي «تالار واول» بوده که همچنين محل تاج‌گذاري هميشگي شاهان لهستاني به شمار مي‌رفته است.

 

  • کانال البلاگ

«کانال البلاگ»، کانالي به طول 80 کيلومتر است که صدها درياچه در شمال شرقي لهستان را به يکديگر متصل مي‌کند. اين کانال که در قرن نوزدهم ساخته شده هنوز هم يکي از برجسته‌ترين معماري‌هاي عصر فناوري جهان به شمار مي‌رود. اين کانال همچنين در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت رسيده است. کشتي‌هاي کوچک با قدرت جابه‌جايي 50 تن از اين کانال عبور مي‌کنند. از نکات ويژه و برجسته اين کانال استفاده از بالابرها و نوعي سيستم هوشمند در شيبدارکردن سطوح است که منجر به اختلاف سطح در آب براي عبور کشتي‌ها مي‌شود. اين کانال در حال حاضر اغلب به عنوان مکاني سرگرم کننده وبراي اهداف توريستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

یاموشک

شهر «یاموشک» يکي از شهرهاي زيباي عصر رنسانس است که در جنوب شرقي لهستان قرار دارد. اين شهر تاريخي همراه با طراحي‌هاي منحصر به فرد دوره رنسانس خود و معماري‌هاي زيبا از مناطقي است که در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيده است. اين شهر طبق يک نظريه ايتاليايي با موضوع «شهر ايده‌آل» تاسيس شده اما سنت‌هاي شهري مخصوصي همچون گالري‌هاي دالان دار، در ميادين اطراف آن ساخته شده اند. اين شهر را مي‌توان همچنين نمونه‌اي واضح و روشن از بدعت در طراحي شهري دانست.

 

  • ميدان بازار کراکوف و شهر باستاني

مهمترين ميدان بازار شهر تاريخي «کراکوف» به نام «رينک گلوني» مرکز اين شهر را تسخير کرده است. اين ميدان که در حدود 40 هزار متر مربع مساحت دارد يکي از بزرگترين ميادين قرون وسطي در اروپا به شمار مي‌رود در قرن سيزدهم ميلادي بنا شده است. اطراف اين ميدان را خانه‌هايي تاريخي، کاخ‌ها و کليساهاي مختلفي دربرگرفته اما مهمترين جاذبه گردشگري اين شهر تالار پارچه با «سوکينيس» نام دارد که يکي از مراکز اصلي تجارت بين‌المللي اروپا در قرون وسطي به شمار مي‌رود.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید