ورود

ثبت نامکاروانسرای مشیرالملک برازجان بوشهر

کاروانسرای مشیرالملک برازجان در مرکز شهرستان دشتستان و در شهر برازجان و در جنوب ایران واقع شده است. این دژ یکی از بناهای ارزشمند و استوار کشور می باشد که قدمت آن به دوره ی قاجار باز می گردد. 4 برج با بلندی حدود 12 الی 13 متر به همراه 68 اتاق و مساحت کلی 7000 متر مربع و زیربنایی برابر 4200 کاروانسرای برازجان یا همان دژ برازجان را تشکیل می دهد.

دژ برازجان کاروانسرایی از دوره ی قاجاریه است که در مرکز شهر برازجان و در مقابل میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد و مدت طولانی به عنوان زندان استفاده می شد. این دژ تاریخی توسط حاج محمد رحیم شیرازی ساخته شده است. حاج محمد رحیم شیرازی سازنده ی پل مشیر و کاروانسرای دالکی نیز بوده است و دژ برازجان را به روال معماری زندیه و به شیوه ای استادانه ساخته است.

زمانی از دژ برازجان بوشهر به عنوان زندان استفاده می شد، مهندس مهدی بازرگان نیز از جمله افرادی بود که در این زندان به سر می برد. در سال 1377 با پیگیری های بسیار مدیریت میراث فرهنگی استان بوشهر این بنای ارزشمند را تخلیه کرده و مرمت های لازم را بر روی آن انجام داده و با توجه به همه ی ویژگی ها خاص این کاروانسرا آن را در سال 1362 به عنوان یک اثر ملی ارزشمند ثبت کرده اند.

معماری کاروانسرای مشیرالملک برازجان یا دژ برازجان اقتباس گرفته از معماری زندیه می باشد. اما مصالح به کار رفته در این کاروانسرا یا دژ قدیمی و جذاب شامل سنگ و ساروج و تخته سنگ های بزرگ و کوچک در دیواره ها و کف بوده است.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید