ورود

ثبت نامجنگل حرا | جزیره قشم

جزیزه قشم در استان هرمزگان پر از منحصر بفردترین پدیده های طبیعی در کشور است که یکی از آنها جنگل های حرا است. این مکان سالانه میزبان گردشگران و توریستان بسیاری است. جنگل حرا با وسعتی حدود 22 هزار کیلومتر مربع در سواحل خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته است، این جنگل زیبا یکی از پدیده های بی نظیر و کمیاب در دنیا می باشد.

 

پوشش گیاهی جنگل حرا

طلای سبز قشم یا همان جنگل های حرا زیستگاه گونه ای از درختان است که ریشه در آب دارند و از جامعه گیاهی مانگرو است، دانه این درخت بر روی درخت مادر می روید و نهال تولید می کند و سپس از درخت جدا می شود و داخل مرداب می افتد. نکته ی مهم این گونه گیاهی سازش آن با آب شور دریا است که از حرا یک گیاه استثنایی ساخته است. درخت های این جنگل در تمامی فصل های سال سر سبز هستند و ارتفاع آنها به 3 تا 6 متر می رسد.

گیاهان حرا برگ هایی با ظاهر بیضی شکل و قاعده ای باریک دوکی شکل با رویه سبز و براق دارند که پشت برگ های آن ها سفید یا خاکستری می باشد. طول برگ های این درختان حدود 5 تا 7 سانتی متر است و میوه این درختان بادامی شکل است. این درختان گلایی بسیار ریز و نامحسوس طلایی رنگی دارند که 4 گلبرگ دارد و با عطر خنک و شیرین تا شعاع چند متری اطراف درختان پراکنده می باشد

با وجود شرایط مناسب و امن برای زیستگاه پرندگان مهاجر، این جنگل بسیار مناسب بوده و پرندگانی مانند اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کاکائی، کفچه نوک ستیز، حواصیل بزرگ و گیلانشاه به این جنگل ها مهاجرت می کنند. علاوه بر پرندگان مهاجر این جنگل زیستگاه بسیار خوبی برای ماهیان، نرم تنان و سخت پوستان نیز است.

 

جزر و مد در جنگل حرا

حالت جزر و مد در این جنگل هر 6 ساعت یکبار اتفاق می افتد. سطح آب موجود در جنگل حرا به طور عادی حدود 1 تا نیم متر می باشد، اما در زمان مد دریا، درختان این جنگل به زیر آب می روند و در این بازه زمانی ماهی ها و آبزیان دیگر به این قسمت هجوم می آورند و محلی مناسب برای ماهیگیری می شود.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید