ورود

ثبت نامبوستان آهوان | جزیره کیش

یکی از دیدنی ترین مراکز گردشگری جزیره کیش بازدید از مکانی زیبا در قالب یک فضای سبز با نام بوستان آهوان کیش است.

در سال 1363 جزیره کیش به یک منطقه ی آزاد تبدیل شد و برای حفظ بقای آهوی ایرانی همچنین به منظور افزایش جذابیت های جزیره پرمخاطب کیش از استان هرمزگان حدود 30 راس آهو به کمک سازمان حفاظت از محیط زیست از جزیره خارک به جزیره ی کیش آورده شد. بدین ترتیب تعداد زیادی از این آهو ها به صورت گله هایی بزرگ و کوچک در قسمت شرق و جنوب جزیره کیش قابل رویت بودند و به طور عجیبی بر جذابیت جزیره افزوده بودند.

وجود این آهوها و رویت آنها از نزدیک به یکی از ویژگی های خاص جزیره زیبای کیش به عنوان یک قطب گردشگری در ایران تبدیل شده بود. از آنجا که مهم ترین عامل مرگ و میر آنها تصادفات جاده ای شناخته می شد که احتمالا به دلیل عدم توجه و دقت رانندگان اتفاق می افتاد بعدها در سال 1380 مکانی به صورت پارک طبیعی به عنوان محل زندگی آهوها ساخته شد که البته امکان بازدید از آنها برای گردشگران وجود داشت. علاوه بر آهو ها حیوانات دیگری هم زندگی می کردند . تنها تفاوتی که شیوه ی زندگی آنها با آهوها داشت این بود که آنها در قفس نگهداری می شدند. در هنگام بازدید از این بوستان می توان تعداد زیادی آهوی زیبای ایرانی با چشمانی گیرا و پوستی فوق العاده تماشایی را در حالی که کاملا آزاد رفت و آمد می کردند مشاهده کرد.

این بوستان از معدود مناطق بکر کیش و تنها باغ وحشی است که علاوه بر آهوی ایرانی حیوانات دیگری شامل گوزن و شغال و روباه و گرگ و یک قلاده شیر و یک قلاده خرس و چند میمون سنجابی و حیوانات اهلی مانند بز و گوسفند و اسب و تعداد زیادی از پرندگان رنگارنگ مانند طوطی و طاووس و عقاب طلایی و پرندگان دیگری از سراسر دنیا مخصوصا استرالیا نیز می باشد که همه در قفس نگهداری می شوند. عده ای آن را باغ وحش پارک آهوان کیش می نامند.

در این بوستان، آهوها بر خلاف سایر حیوانات که در قفس نگهداری می شوند در مساحت 2 هکتاری بوستان آزادانه در حال حرکت بوده و در کمال آرامش و راحتی زندگی می کنند. در بوستان آهوان کیش حتی وسایل بازی و سرگرمی برای کودکان هم فراهم شده است تا در کنار بازدید از حیوانات و مشاهده ی زندگی واقعی آهوها و دسته های مختلف آنها از بازی در بوستان لذت دوچندان ببرند.

در سال 1390 این بوستان تخریب شد و مجتمع تجاری عظیم میکا مال جای این مکان زیبا را گرفت. مسئولین به دنبال انتقال درختان و حیوانات این بوستان زیبا به بخش دیگری از جزیره کیش هستند.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید