ورود

ثبت نامبند گلستان، سد تاریخی و زیبای گلستان مشهد

بند گلستان، درواقع یک سد تاریخی و کهن سال است که علاوه بر ارزش و اعتبار تاریخی و فرهنگی که دارد، یک تفریحگاه جذاب برای مسافران و گردشگران به حساب می‌آید. افراد زیادی برای گذراندن اوقات فراغت خود در یک محیط عالی و زیبا، به این مکان سفر می‌کنند.

شهر مشهد مقدس، بهشت طبیعت گردان و علاقمندان به آثار تاریخی و ملی است. این شهر زیبا و نیز شهرهای اطرافش، پر از جاذبه و دیدنی و شگفتی برای طبیعت دوستان و علاقمندان به تاریخ و پیشینه‌ی ایران زمین می‌باشد. مسافران و گردشگران تور مشهد در طول اقامت خود در این شهر زیبا، علاوه بر زیارت حرم مطهر و نورانی امام رضا علیه‌السلام، با جاذبه‌های بی‌نظیر و بسیار زیبای دیگری مواجه می‌شوند که قطعا در خاطر آنان خواهد ماند. نه تنها در شهر مشهد مقدس، بلکه در شهرستان‌های زیبای اطراف آن همچون شهرستان زیبای طرقبه که یکی از توریست پذیرترین شهرهای استان خراسان است، جذابیت‌ها و تفریحگاه‌های فراوانی وجود دارد.

 

اهمیت تاریخی بند گلستان

گمان می‌رود این سد در زمان حکومت سلسله‌ی تیموریان بر ایران ساخته شده باشد، اما نظرات دیگری نیز درباره تاریخ ساخت این بند وجود دارد که آن را به متعلق و ساخته به دست شاهرخ، پسر تیمور گورکانی می‌دانند، و برخی از افراد نیز این سد را مربوط به گوهر شاد بیگم، همسر شاهرخ می‌دانند. همانطور که می‌دانید در شهر مشهد مقدس، بناهای تاریخی دیگری نیز به نام همسر شاهرخ یعنی گوهر شاد بیگم وجود دارند، که از میان آن‌ها می‌توان به مسجد گوهرشاد مشهد که یکی از زیباترین و چشم نوازترین بناهای شهر مشهد است، اشاره کرد.

تاریخ‌های متفاوتی درباره زمان دقیق ساخت این سد قدیمی گفته شده است. اما آنچه که بر همه نمایان است این است که این سد، یک سد تاریخی است که با وجود گذشت حدود پانصد سال از ساخت آن، همچنان سالم و پابرجاست و به خوبی و زیبایی کامل حفظ شده است. اما آنچه که اهمیت دارد، آن است که این سد در طول این زمان طولانی یعنی پانصد سال، یه خوبی حفظ شده، گرچه زمان درهرصورت به آثار تاریخی صدمه وارد می‌کند، اما با مرمت‌هایی که اخیرا صورت گرفته‌است، این مکان یک مکان عالی و بی‌نظیر برای تجربه‌ی یک روز عالی و بی‌نظیر است.

 

جاذبه‌های بند گلستان

شهرستان طرقبه یکی از زیباترین شهرستان‌های ایران زمین است که طبیعتی خاص و بی‌نظیر دارد. بند گلستان هم که در نزدیکی شهرستان طرقبه قرار دارد، یک محیط زیبا است کا انواع خدمات رفاهی و امکانات گردشگری مناسب برای مسافران و زائران و گردشگران را دارد، پس شما از اینکه در طول بازدید از این مکان، به خدمات مسافرتی نیاز پیدا کنید، نگران نخواهید بود.

در سد گلستان، قایق‌های زیبا و مناسبی وجود دارد که شما می‌توانید برای قایقرانی و بازدید از سد از آن‌ها استفاده کنید. همچنین، در اطراف این سد، انواع خدمات همچون رستوران، کافی شاپ و قهوه خانه، بوفه، سرویس بهداشتی، فروشگاه عرضه کننده‌ی صنایع دستی و دیگر کالاها، محل بازی و سرگرمی کودکان و پارکینگ اختصاصی برای پارک کردن خودروهای مسافران وجود دارد. در بند گلستان، علاقمندان به عکاسی می‌توانند سوژه‌های بی‌نظیری از طبیعت زیبا و چشم نواز این مکان پیدا کنند. در طول اقامت در شهر مشهد مقدس، حتما به طرقبه‌ی زیبا سفر کنید و در طول سفر یک روزه‌ی خود، علاوه بر بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی طرقبه، به بند گلستان هم بیایید و یک روز عالی و خاطره انگیز را در کنار دوستان و خانواده‌ی خود تجربه کنید‌.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید