ورود

ثبت نامچین

درباره کشور چین

کشور چین با نام رسمی جمهوری خلق چین، کشوریست شرق قاره آسیا که یکی از پرجمعیت ترین و وسیعترین کشورهای جهان است. این کشور بعد از روسیه، دومین کشور پهناور آسیا به حساب می آید. پایتخت چین پکن و شانگهای مهمترین شهر و بندر آن است.
کشور چین بیش از یک میلیارد و دویست و هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت کشور چین آن بیش از ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که دارای مرز زمینی با کشورهای افغانستان، بوتان، بورما، هنگ کنگ، ماکائو، هند، قزاقستان، کره شمالی، قرقیزستان، لاعوس، مغولستان، نپال، پاکستان، روسیه (شمال شرقی)، روسیه (شمال غربی)، تاجیکستان و ویتنام است. کشور چین همچنین از سمت شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دریای شرقی چین و دیگر آبهای آزاد احاطه شده است.
کشور جمهوری خلق چین از ۲۲ استان تشکیل شده است که عبارتند از: فوجی‌آن، آن‌هوئی، تایوان، گوئیژو، جیانگ‌سو، جیانگ‌کسی، جی‌لین، چینگ‌های، ژجیانگ، سیچوآن، شاآنکسی، شاندونگ، شانکسی، گانسو، لیائونینگ، هنان هاینان، ، هه‌ایلونگ‌جیانگ، هوبی، گوانگ‌دونگ، هون‌آن، یون‌نان و هه‌بی.
علاوه بر استانهای ذکر شده، کشور چین دارای چندین منطقه خودمختار نیز است، که عبارتند از: مغولستان داخلی، تبت، گوانگشی،شین‌جیانگ و نینگشیا. همچنین هنگ کنگ و ماکائو دو منطقه اداری ویژه در چین میباشند.
زبان رسمی کشور چین زبان چینی ماندارین است ولی زبانهای دیگری نیز در این کشور مورد استفاده می‌باشند. از جمله زبانهای مورد استفاده دیگر در این کشور، زبان چینی کانتونی است.

 

اطلاعات ضروری کشور چین

•    نام رسمی جمهوری خلق چين
•    نام محلی: ژوانگهو Zhonghua
•    پايتخت: پكن   
•    نوع حكومت: جمهوری تك حزبی خلق با يك مجلس قانون گذاری
•    رئيس حكومت: رئيس جمهور
•    واحد پول: رنمينی يو آن
•    زبان رسمی: زبان چینی ماندارین
•    اختلاف ساعت: پكن حدود سه ساعت و نيم و شانگهای حدود 4 ساعت جلوتر از تهران هستند.
•    كد تلفن پكن 008610 و شانگهای 008621 است.

 

آب و هوای کشور چین

کشور چین دارای آب و هوایی بسیار متنوع است که از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می گردد. طوفان‌های موسمی که در حدود ۵ مورد در سال روی میدهند، در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سونامی، زلزله، سیل‌های مخرب، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی کشور چین هستند.

 
تاریخ کشور چین

کشور چین تاریخ کهنی دارد. گاهی به گونه یکپارچه و گاهی به مانند چند کشور جدا از هم بوده‌است. همواره همسایگان به این سرزمین می‌تاخته‌اند و از آن دسته مغولها بودند که در روزگار چنگیز خان چین را تصرف کردند. تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ است که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد.
"ژو يووان زانگ" يک روستايی کشاورز ساده بود که چين را بار ديگر متحد کرد. وی سلسله پادشاهی مغول ها را در چين منقرض ساخت و آنها را به دشت "گبی" همانجايی که آمده بودند فراری داد. پدر ژو وی را در جوانی از کار کشاورزی منع کرد و به مدرسه آموزش روحانيون بودايی فرستاد و روحانی شد. او در اين سمت اطلاعات وسيعی از عدم رضايت مردم از دولت مغولی چين بدست آورد. وی سپس دسته ای از کشاورزان و مردم عادی چين را با خود همراه کرد و انقلاب بزرگی به راه انداخت که به انقلاب کلاه قرمزها (دستار قرمزها) معروف شد. رژیم چین پس از انقلاب مردمی از پادشاهی به جمهوری بازساخته شد. "ژو يووان زانگ" در 20 دسامبر سال 1398 ميلادی درگذشت.

 
دین و مذهب کشور چین

بیشتر نژاد مردم چین زرد هستند و به زبان ماندارین تکلم میکنند. جز چینی‌ها تیره‌های دیگری نیز در این کشور پهناور همچون مغولها، تبتیها زندگی می کنند. در بخش سین کیانگ چین شماری از تاجیک ها نیز زندگی میکنند.
3% از جمعیت ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیونی چین یعنی ۳۹ میلیون نفر را مسلمانان تشکیل می‌دهند.از این تعداد ۳۶ میلیون اهل سنت و ۳ میلیون نیز شیعه هستند. ادیان رایج کشور  چین عبارتند از: بودایی، تائوئیس، کنفسیوس، آیین ترس و سلام.

 

اقتصاد و سیاست کشور چین

کشور چین در سال ۱۸۲۰، به عنوان اقتصاد بزرگ در جهان مطرح بوده است. امروزه نیز به عنوان یکی از بزرگترین اقتصاد های جهان به شمار می آید. دویست سال بعد، رهبران اقتصادی جهان و متخصصان تکنولوژی برای مقابله با چهارمین انقلاب صنعتی چین گرد هم می آیند.
چین از نظر صنعتی در قرن نوزدهم سیر رو به عقبی را طی کرد، اما در حال حاضر با عنوان انقلاب صنعتی در اقتصاد غرب ترکیب شده است. اما چین در سال ۱۹۷۸ به بعد با افزایش رشد اقتصادی بی سابقه روبرو شد. کشور چین در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می رود، و بهترین شرایط را داراست.

نظام سوسیالیسم نظام اصلی جمهوری خلق چین است. جمهوری خلق چین یک کشور سوسیالیستی است.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید