ورود

ثبت نامتحصیل در ارمنستان

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

تحصیل در ارمنستان به همراه معرفی شرایط اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان و هزینه ی تحصیل و بورسیه ی تحصیلی در ارمنستان با کمک سفر.

تحصیل در ارمنستان یکی از رایج‌ترین اهداف جوانان ایرانی است. ارمنستان به دلیل همسایگی‌اش با ایران و عدم نیاز به ویزا برای سفر به این کشور، جزو کشورهای محبوب بین دانشجوهای ایرانی است. در ادامه با کمک سفر همراه باشید تا به تحصیل در ارمنستان و اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان پرداخته شود.

آب و هوای ارمنستان

شرایط دانشگاه، تنها موردی نیست که باید به آن پرداخته شود. فرد دانشجو باید از آب و هوای کشور مقصد خود مطلع شود تا بتواند خود را با شرایط وفق دهد. از همین رو لازم به ذکر است که ارمنستان کشوری‌ است اوراسیایی؛ ارمنستان در تابستان کشور زیاد گرمی نیست اما در فصل زمستان شدیدا سرما حس می‌شود.

 

مهم‌ترین ویژگی تحصیل در ارمنستان

همان‌طور که گفته شد ارمنستان جزو 40 کشوریست که یک ایرانی بدون ویزا می‌تواند به آن‌جا سفر کند. از همین رو قبل از اقدام به تحصیل در ارمنستان می‌توانید به این کشور زیبا سفر کنید تا بیشتر با شرایط آن جا آشنا شوید. از طرفی دیگر موضوع خانواده است که به راحتی می‌توانید همدیگر را ببینید تا دلتنگی تاثیری بر تحصیل شما نگذارد.

دانشگاه‌ها در ارمنستان به چه صورت هستند؟

متداول‌ترین سوالی که افراد از ما می‌پرسند شرایط دانشگاه‌های این کشور است. به‌طور کلی دانشگاه‌های ارمنستان به دو صورت دولتی و خصوصی هستند که دانشگاه‌های خاص مانند دانشگاه‎های آمریکا در بین آن‌ها دیده می‌شود.
اگر بخواهیم ریزبینانه موضوع را دنبال کنیم می‌توان گفت که 26 دانشگاه دولتی و 33 دانشگاه خصوصی در این کشور وجود دارد. البته نکته منفی اینجاست که فقط 4 تا از دانشگاه‌های دولتی، بین‌المللی نیز هستند و 22 دانشگاه دیگر جایی برای افراد خارجی ندارند. رشته‌های محبوب و استاندارد که بیشتر برای این موارد ویزای دانشجویی ارمنستان اخذ می‌شود. رشته‌هایی مانند : فناوری اطلاعات، پزشکی، مهندسی و ریاضیات است.

دانشگاه آمریکایی ارمنستان!

دانشگاه معتبری در ارمنستان وجود دارد که هدف بیشتر دانشجوهای ایرانی برای تحصیل در ارمنستان برای همین دانشگاه است. دانشگاه AUA یا همان دانشگاه آمریکایی ارمنستان، با مشارکت و همکاری دولت ارمنستان و دانشگاه کالیفرنیا تاسیس شد که باعث شده است درخواست اخذ ویزای دانشجویی ارمنستان بسیار زیاد شود.

دانشگاه دولتی ایروان، بهترین دانشگاه ارمنستان

دانشگاه دولتی ایروان، اولین دانشگاه ارمنستان محسوب می‌شود. سن این دانشگاه بیش از 90 سال است و این نشان از اصالت دانشگاه ایروان است. اگر موفق به اخذ ویزای تحصیلی و اجازه تحصیل در ارمنستان شوید، در ایده‌آل‌ترین صورت ممکن مشغول به تحصیل در این دانشگاه خواهید شد که به علوم و مهارت‌های مختلفی در آن پرداخته می‌شود.

دانشگاهی مخصوص موسیقی دوستان

اگر عاشق موسیقی هستید و محدودیت‌های دانشگاه‌های ایران برای موسیقی شما را اذیت می‌کند، بهترین گزینه برای تحصیل در خارج کشور، دانشگاه کنسرواتور موسیقی ارمنستان است. البته نباید از این نکته عبور کرد که برای ورود به این دانشگاه باید به زبان ارمنی مسلط باشید.

طبابت فقط در کشورهای خاص

اگر هدفتان از تحصیل در ارمنستان رشته پزشکی است، باید رویای طبابت در کشور خود را باطل کنید. زیرا هیچ‌ یک از دانشگاه‌های ارمنستان، مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیست. اما نگران نباشید. کشورهای بزرگی مانند انگلیس، مدرک پزشکی از دانشگاه‌های ارمنستان را از شما قبول خواهند کرد.

 کانال راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشورها

هزینه تحصیل در ارمنستان

به موضوعی که در ابتدای مقاله پرداختیم، بازگردیم. ایران و ارمنستان همسایه مرزی هستند پس همین موضوع باعث می‌شود هزینه رفت و آمد زیاد نباشد تا بتوانید در شرایط دانشجویی، هزینه‌ کمتری پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در ارمنستان بسیار پائین است. به‌قدری کم بودن هزینه‌ها محسوس است که خرج یک ماه دانشگاه اکثر کشورها با خرج یک‌سال دانشگاه در ارمنستان برابری می‌کند. هزینه تحصیل در ارمنستان در مقطع کالج برای پیش از ورود به دانشگاه به طور میانگین برابر است با سالی 2200 دلار که مقرون به صرفه است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی با هزینه کمتری روبه‌رو هستید. 1500 تا 2000 دلار در سال برای تحصیل در ارمنستان کافیست. در مقطع کارشناسی ارشد نیز به همین شکل است اما ممکن است در برخی از رشته‌های خاص، 500 دلار بیشتر از مقطع کارشناسی گرفته شود.

در مقاطع دکتری و پزشکی اما هزینه‌ها به مراتب بالاتر است. رشته‌های دکتری غیر از پزشکی چیزی حدود 2800 دلار در سال و رشته‌های پزشکی بین 3000 تا 5000 دلار در سال که رقم زیادی با توجه به مورد تایید نبودن ایران، محسوب می‌شود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

با توجه به شرایط خوب سیاسی بین ارمنستان و ایران، برای گرفتن ویزای تحصیلی، ابتدا باید به ارمنستان سفر کنید. در سفر خود باید دانشگاه مدنظر را پیدا کرده و درخواست تحصیل در آنجا را بدهید. پس از پذیرش توسط دانشگاه، خبر به وزارتخانه مربوطه می‌رسد. پس از آن مراوداتی از طریق سفارتخانه صورت می‌گیرد و شما با مراجعه به سفارت ارمنستان در ایران، اجازه نامه تحصیلی را دریافت می‌کنید. در نهایت برای ویزای تحصیلی ارمنستان خود، درخواست می‌دهید و اگر مشکل خاصی نداشته باشید، با این ویزا برای ادامه تحصیل به این کشور زیبا مهاجرت تحصیلی خواهید کرد.

هزینه زندگی در ارمنستان

ارمنستان یک کشور مناسب برای زندگی دانشجویی است. این که بگوییم برای یک ماه زندگی در ارمنستان چقدر پول لازم است، مستلزم آگاهی به سبک زندگی شماست. اما به طور میانگین باید 500 تا 700 دلار را برای هر ماه خود کنار بگذارید.

ارمنستان همسایه جوان، آینده درخشان

ارمنستان کشوری است میان دو دریای خزر و سیاه که در شمال خود، با گرجستان، در شرق با آذربایحان، در غرب با ترکیه و در جنوب با ایران هم‌مرز است. لازم به ذکر است این کشور در سال 1991 میلادی و پس از انحلال شوروی، استقلال پیدا کرد. این کشور کوچک 3 میلیون نفر جمعیت دارد و اغلب مسیحی اند.

جمع بندی: با توجه به تاریخ مشترک ایران و ارمنستان، خارج از هر مسئله دیگر، رابطه گرمی میان این دو ملت برقرار است. حال در کنار این موضوع، هزینه‌های کم، دانشگاه‌های معتبر و نزدیک بودن از لحاظ جغرافیایی از دیگر ویژگی‌هایی است که هر دانشجو را تشویق می‌کند تا به تحصیل در ارمنستان بپردازد.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی