ورود

ثبت نامتحصیل در اتریش

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش به همراه معرفی شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش و هزینه ی تحصیل و بورسیه ی تحصیلی در اتریش با کمک سفر.

اتریش (Austria) یکی از کشورهای اروپایی است که به‌واسطه زیبایی‌های بصری طبیعی، به‌عنوان یکی از زیباترین کشورهای این قاره شناخته می‌شود. زندگی در این کشور سرسبز به‌ واسطه جمعیت کم آن، از رفاه بالایی برخوردار است. علاوه بر این، فرهنگ غنی حاکم بر اتریش و نگاه مثبت مردم این کشور به ارتباطات اجتماعی باعث شده تا مهاجرین سایر کشورها از تبعیض‌های رفتاری و اجتماعی در امان باشند. شرایط مطلوب اجتماعی، هزینه‌های بسیار پایین شهریه یا رایگان بودن تحصیل در اتریش در برخی مقاطع دانشگاهی، به همراه وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح بین‌المللی در این کشور موجب شده سالانه میزبان قشر زیادی از دانشجویان خارجی باشد.

ازجمله دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شناخته‌شده‌ی اتریش می‌توان به دانشگاه وین، دانشکده کراتس، دانشگاه اینسبروک، دانشگاه فنی وین و دانشگاه زیگموند فروید اشاره کرد. به‌عنوان‌مثال دانشگاه‌های وین، اینسبرک و فناوری وین، در ایران به‌عنوان دانشگاه رتبه الف و ممتاز شناخته می‌شوند. همچنین این دانشگاه‌ها در سطح بین‌الملل نیز دارای اعتبار هستند و فارغ‌التحصیلان آن‌ها در خصوص ورود به بازار کار، هیچ نگرانی نخواهند داشت. در ادامه به بررسی روش‌های ادامه تحصیل در اتریش خواهیم پرداخت.

 

پیش‌نیازهای تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش همچون سایر دانشگاه‌های اروپایی، در مرحله اول نیاز به تأیید مدارک و پذیرش توسط دانشگاه مقصد دارد. به‌طورکلی تحصیل در این کشور دارای چند شرط اصلی است که در ادامه این شرایط را بررسی خواهیم کرد.

  • شرط اول
    با توجه به اینکه زبان اصلی در این کشور آلمانی است؛ افرادی که به این زبان تسلط کامل دارند از اولویت بالایی برای دریافت ویزای دانشجویی اتریش برخوردار هستند.
  • شرط دوم
    شرط دوم شامل تمکن مالی دانشجو برای زندگی در اتریش است. البته این مسئله بین اکثر کشورهای اروپایی که پذیرای دانشجویان خارجی هستند، مشترک است.
  • شرط سوم
    شرط سوم فاصله تحصیلی است؛ به‌طورکلی نباید بیش از 5 سال از دریافت آخرین مدرک تحصیلی شما گذشته باشد. درنهایت در هر رده تحصیلی که تمایل به ادامه تحصیل دارید، می‌بایست در رده سنی تعیین‌شده در قوانین ویزای دانشجویی اتریش باشید.

علاوه بر مسائل فوق دانشگاه محل تحصیل شما در ایران نیز، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از شرایط مهم پذیرش در دانشگاه‌های دولتی اتریش، قبولی شما در کنکور سراسری و تحصیل در دانشگاه‌های ایران است.

هم‌اکنون برخی از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی اتریش، مدارک تحصیلی صادرشده از سوی دانشگاه آزاد ایران را قبول نمی‌کنند. البته برخی از دانشگاه‌های این کشور نیز این مدارک را معتبر دانسته و با جذب فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موافقت می‌کنند.

 

مزایای تحصیل در اتریش

در این بخش به تشریح مفصل ویژگی‌های تحصیل در این کشور اروپایی می‌پردازیم.

تردد در 21 کشور اروپایی
اتریش یک کشور اروپایی است و جزو پیمان شینگن است. بنابراین دانشجویانی که ویزای تحصیلی اتریش را دریافت می‌کنند می‌توانند در طول دوران تحصیل آزادانه به 21 کشور دیگر نیز تردد کنند.

تحصیل رایگان و کم‌هزینه
تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های اتریش به‌صورت رایگان به دانشجویان خدمات تحصیلی ارائه می‌کنند. زندگی دانشجویی در این کشور با کمترین هزینه امکان‌پذیر است (1500 یورو در سال). همچنین دانشجویان این کشور و افراد دارای ویزای تحصیلی اتریش، معاف از پرداخت مالیات هستند.

آزادی عمل برای کار دانشجویی
در خصوص کار دانشجویی در اتریش سخت‌گیری خاصی نمی‌شود و دانشجویان می‌توانند بدون محدودیت زمانی در تعطیلات هر ترم به کار مشغول شوند.

عدم نیاز به مدارک زبان
برخلاف سایر کشورهای اروپایی همچون آلمان، تحصیل در اتریش نیاز به مدرک رسمی زبان ندارد. امکان فراگرفتن زبان آلمانی برای تمام دانشجویان خارجی تا سطح B2 پیش از شروع تحصیلات، در داخل این کشور فراهم است.

بیمه درمانی
دانشجویان می‌توانند از بیمه درمانی با تخفیف 90 درصدی بهره‌مند شوند.

دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده
دانشجویان خارجی در اتریش، پس از گذشت 3 یا 6 ماه می‌توانند برای اعضای خانواده خود ویزای همراه درخواست کنند.

 کانال راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشورها

شرایط اختصاصی مقاطع مختلف دانشگاهی در اتریش

پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی یا لیسانس در اتریش، بستگی به شرایط تحصیلی فرد در ایران دارد. پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری، به‌سادگی در دانشگاه‌های دولتی و رایگان اتریش به ادامه تحصیل خواهند پرداخت.
پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به مدرک لیسانس فرد ارتباط مستقیم دارد. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران باید در نظر داشته باشند که اتریش ازلحاظ علمی از سطح بالایی برخوردار است و در خصوص مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی سخت‌گیری‌هایی صورت خواهد گرفت. همچنین در صورت پذیرش ممکن است برخی از واحدهای درسی به علت عدم تطبیق نیاز به تحصیل مجدد داشته باشند.
پذیرش در برخی از رشته ازجمله رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مستلزم قبولی در آزمون ورودی است.
مقطع دکترا در اتریش بیشتر در مراکز دولتی ارائه می‌شود. میانگین دوره تحصیلی دکترا در این کشور بین 3 تا 4 سال است. همچنین میانگین نمرات سطوح قبلی تحصیلی و سوابق علمی از مقالات و تحقیقات صورت گرفته برای پذیرش و بورسیه دوره‌ی دکترا از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

اشتغال پس از تحصیل

اشتغال پس از تحصیل در اتریش به توانایی و تخصص فرد ارتباط مستقیم دارد. این کشور به دانشجویان خارجی که فارغ‌التحصیل می‌شوند، برای یافتن شغل مناسب فرصت 6 ماهه می‌دهد. درصورتی‌که فرد بتواند در این مدت‌زمان شغل مناسب خود را پیدا کنید به وی کارت "قرمز سفید قرمز" ارائه می‌شود.
این کارت مختص افراد خارجی است که در کشور اتریش مشغول به کارشده‌اند. درصورتی‌که فرد بتواند 5 سال به‌صورت مداوم در اتریش به کار خود ادامه دهد، به وی اقامت دائم ارائه خواهد شد.

اتریش؛ ترکیب زیبای علم، هنر و طبیعت

کشور اتریش به‌عنوان یکی زیباترین کشورهای قاره اروپا شناخته می‌شود. البته زیبایی‌های طبیعی تنها مزیت این کشور نیست. تاریخ غنی درزمینه هنر و علم باعث شده این کشور به‌عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری شناخته شود. دانشجویانی که در اتریش به تحصیل می‌پردازند علاوه بر اینکه از خدمات سیستم پویا و نوین آموزشی آن بهره‌مند می‌شوند، می‌توانند از اماکن دیدنی طبیعی ازجمله روستای هال اشتات و اماکن تاریخی این کشور ازجمله اپرای ملی وین و قلعه سالزبرگ (Fortress Hohensalzburg) نیز در طول دوران تحصیل خود دیدن کنند.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

راهنمای اخذ ویزای تحصیلی