ورود

ثبت ناممدارک لازم جهت تمدید گذرنامه

گذرنامه یا پاسپورت یک مدرک هویتی است که از سوی دولت ها برای شهروندان جهت انجام سفرهای خارج از مرز ایران صادر میگردد و دارای تاریخ اعتبار 5 ساله است که پس از رسیدن تاریخ انقضای آن فاقد هرگونه ارزش و اعتباری است.

چه زمانی باید گذرنامه خود را تعویض و یا تمدید کنیم؟

دارندگان گذرنامه میتوانند در صورت پایان اعتبار، مخدوش شدن و مفقودی گذرنامه نسبت به تعویض آن اقدام نمایند.

1-    پایان اعتبار گذرنامه: آخرین روزی که در گذرنامه به عنوان اعتبار درج میگردد، الزاما تاریخ انقضای آن نیست. بنابراین حداقل 6 ماه قبل از اتمام تاریخ گذرنامه خود اقدام به تمدید آن نمایید. شرکت های حمل و نقل و همچنین سفارتخانه ها برای گذرنامه هایی که کمتر از 6 ماه از اعتبار آن باقی مانده است بلیط و ویزا صادر نخواهند کرد.
2-    پر شدن صفحات گذرنامه متقاضی
3-    مخدوش شدن گذرنامه متقاضی (سوختن، ریختن آب و ...)
4-    درخواست تفکیک نام فرزندان از گذرنامه فرد متقاضی
5-    تغییر نام، نام خانوادگی و یا تاریخ تولد با استناد به شناسنامه ایرانی فرد متقاضی
6-    درخواست تغییر محل اقامت

نکته: شهروندانی که گذرنامه آنها دارای اعتبار بوده و مخدوش و یا مفقود شده است باید درخواست خود مبنی بر صدور مجدد گذرنامه را به اداره گذرنامه تهران بزرگ واقع در خیابان مطهری، خیابان کوه نور اعلام نمایند.

نکته: افرادی که گذرنامه شان فاقد اعتبار نیست نیازی به اعلام فقدان و یا اتمام تاریخ ندارند و تنها با حضور در دفاتر صدور گذرنامه میتوانند آن را تعویض نمایند.

نکته: جهت ابطال گذرنامه‌هایی که 1 سال بیشتر اعتبار دارند ارائه نامه از ادارات گذرنامه الزامی است.

 

مدارک لازم جهت تمدید گذرنامه

اولین و مهمترین موردی که باید در پروسه دریافت گذرنامه بدانید این است که حضور شخص متقاضی دریافت پاسپورت الزامی است و استثنایی برای آن وجود ندارد و همه افراد در هر گروه سن و جنسیتی باید در مرکز دریافت پاسپورت حضور داشته باشند. گام بعدی تهیه مدارک لازم جهت اخذ گذرنامه است.

1- تهيه فـــرم درخواست گذرنامه و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامی (پليس+10): هزینه ی دریافت شناسه گذرنامه مبلغ 1000 تومان است.

2- ارائه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و يا تأئيديه ثبت احوال برای تمامی متقاضيان دریافت گذرنامه

3- پرداخت مبالغ زیر از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر اخذ گذرنامه
نکته: واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
- 37.500 ريال (سه هزار و هفتصد و پنجاه تومان)
- 1.000.000 ريال (صد هزار تومان)

4 - یک قطعه عکس 4×6 جديد و رنگی با زمينه سفيد و تمام رخ با مشخصات زیر:
- 6 ماه از تاريخ انداختن آن نگذشته باشد.
- خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت کاملا مشخص باشد. برای دختران بالای 6 سال حجاب کامل اجباری است.
- آقايان بدون کلاه، عينک، کراوات و زيور آلات و همچنین با آرایش مو و محاسن به طوری که پيشانی و گوش‌ها مشخص باشند. رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.

5 - ارائه شناسنامه عکسدار برای افراد بالای 15 سال

6 - افراد زیر 15 سال می‌بايست گواهی اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار ارائه دهند.

7 - اجازه محضری برای افراد زير 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی

8 - افراد زیر 6 سال، کودک می‌بایست علاوه بر حضور در دفتر، یک قطعه عکس نیز ارایه نماید.

9 - ارائه اصل آخرين گذرنامه (در صورت اعتبار داشتن)

 

مدارک مربوط به نظامیان و بازنشستگان نظامی

1- ارائه ی نامه از حفا يگان مربوطه برای بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آنها نگذشته است.
2- ارائه اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان برای بازنشستگان نظامی که 5 سال از بازنشستگی آنها می‌گذرد. (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نیست.)
3- نظامیان شاغل نیز نامه موافقت حفا یگان مربوطه را می‌بایست ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

 

موارد دریافت گذرنامه مربوط به بانوان

1- بانوان متقاضی که همسر آنها فوت نموده است، می‌بايست اصل گواهی فوت همسر و يا اصل شناسنامه باطل شده همسر خود را ارائه دهند.
2- بانوان مطلقه می‌بايست اصل طلاق‌نامه را ارائه نمايند.
3- اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر
4- بانوان مقيم خارج در صورتی که شوهر خارجی اختیار نموده باشند نیازی به اجازه محضری ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ايرانی قابل قبول است.

 

موارد دریافت گذرنامه مربوط به آقايان

1- آقايان بالای 50 سال سن احتياج به ارائه کارت پايان خدمت ندارند.
2- ارائه اصل و کپی کارت پايان خدمت يا معافيت خدمت. کارتهای صرفاً هوشمند مورد قبول هستند و کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند. موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومی برای مشمولین قابل قبول است.
3- کسانی که برای تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند اقدام نموده‌اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست خود، می‌توانند با ارایه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه خود را ارائه دهند.
4- دانش آموز و دانشجویان آقا برای خروج از کشور می‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومی تحويل نمايند.

 

هزینه اخذ مجدد گذرنامه

هزینه اخذ مجدد گذرنامه با احتساب هزینه ارسال پستی مبلغ 428،612 ريال (چهارصد و بیست و هشت هزار و شیصد و دوازده ریال) است که از طریق دستگاه‌های کارت خوان (POS) موجود در دفاتر صدور گذرنامه دریافت میگردد.

به اشتراک بگذارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید